| EmilLyWilliamS a întrebat:

Salu TPU am un necaz, parintii mei nu imi dau voie sa imi aduc prietenele acasa fiindca sunt cam obraznice se uit peste tot unde nu le cerbe oala, azi prietenele mele au venit sa ne uitam un film dar eu le-am spus ca sa nu vina fiindca parintii ma vor ocari dar ele am merse peste un timp a venit tata si m-a prins ca ele au venit la mine, el ia sunat mamei si i-a spus totul. ce sa fac in acest caz,, imi este atit de frica, ce sa le spun parintilor fiindca ma vor oacari foarte tare, sa mai repetat asa de multe ori dar prietenele mele no vor sa inteleaga ce sa le spun perintilor si >prietenilor?

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti si cu prietenele tale si cu parintii tai. Spune-le prietenelor ca atunci cand vin la tine sa va relaxati, sa va uitati la vreun film, sa se comporte frumos. Daca ele vor sa fie mai cuminti, mai cheama-le. Spune-le si paritilor tai ca ele vor sa se schimbe si ca nu o sa mai fie obraznice. Vor intelege si probabil ca iti vor mai permite sa le chemi pe acolo. Promite-le parintilor ca daca urmatoarea data cand iti inviti prietenele la tine ele se vor purta urat, nu le vei mai invita pe la tine. Crede-ma, iti spun din proprie experienta ca in viata conteaza f mult sa comunici, sa spui ce iti doresti, ce asteptari ai de la persoanele din jurul tau. Comunicarea e cheia ce deschide multe suflete! Mult noroc! :*