| Andreitudor6 a întrebat:

Am si eu o situație cu o persoana care a cumpărat niște haine de la mine si după ce a primit pachetul a realizat ca acestea sunt fake și își vrea banii înapoi.
Toate acestea au început acum vreo 2 luni.
Eu vând haine în general luate din alte țări adesea ori furate.
Persoana a cerut 2 hanorace de la mine și am primit banii pe acestea.
Eu am trimis 3 poze diferite cu hainele (din locații diferite) și cu toate detaliile acestora.
Acesta a zis ca sunt frumoase și ca totul este ok și sa le trimit (ulterior am aflat ca acesta nici măcar nu a verificat pozele și ca îți puteai da seama din poze ca aceste haine nu sunt originale).
A venit ziua în care am primit hainele din Anglia. Am trimis iarăși poza cu hainele destinatarului și a zis ca sunt ok. Am trimis coletul cu "livrare cu verificare" de la fan curier.
Acesta a primit coletul și a spus, ca el nu l-a deschis pentru ca nu era acasă și mama lui a primit coletul (astăzi mama lui m-a sunat spunându-mi ca putea sa își dea seama din atingerea hainelor, ca acestea nu sunt unele de firmă și ca materialul este unul foarte prost).
Acum toată familia lui ma amenință cu politia pentru înșelăciun.e
Ținând cont ca eu l-am pus sa verifice hainele înainte și am spus doar ca eu în general primesc chestii originale (presupun ca a fost un ghinion hainele pe care acesta le-a primit. Eu nici nu am verificat hainele pentru ca am crezut ca acesta deja a făcut-o prin poze pe care i le-am dat).
Aceștia ma amenință că dacă nu o sa le dau bani în o săptămână aceștia o sa contacteze politia ca să facă o plângere.
Sincer nu as mai vrea sa le dau banii dacă aceștia ma amenință cu politia.
Ce credeți?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le restitui banii si sa-ti restituie hainele.
Daca iti fac plangere penala pentru inselaciune vei fi urmarit penal si se pot descoperi si alte infractiuni, de ex. ca hainele vandute de tine sunt furate si o sa ajungi rau.

| Andreitudor6 explică (pentru Ioandelasal):

Sincer eu nu știu dacă acestea sunt chair furate sau de unde provin eu decât le cumpăr la rândul meu de la alt cineva în care am încredere
Banii nici măcar eu nu i-am avut, am discutat cu el despre livrarea pe care a acceptat-o (și a așteptat după haine o luna de zile pana acestea au ajuns în țară)
Nu cred ca as ajunge rău pentru neatenția pe care acesta nu a acordat-o la pozele pe care i le-am trimis și nici când a deschis coletul la curier nu a verificat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreitudor6):

Treaba ta ce crezi si ce faci, eu ti-am expus ce poti pati din punct de vedere legal, ca ma crezi sau nu este strict problema ta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te complica! happy

De obicei, un client nemultumit, poate opta pentru banii înapoi si are dreptul sa returneze produsul, în termen 30 de zile calendaristice,
iar restituirea se va face în funcție de modalitatea prin care a fost efectuată plata inițial.

Cu o conditie:
Produsele trebuie sa fie in aceeasi stare in care au fost livrate, nepurtate, fara pete sau rupturi.

Dă-i omului banii inapoi, fiindcă poate face plangere la politie impotriva ta, mai ales dacă e vorba de o sumă mare (și ăsta, un alt 'destept', care a crezut că țoalele de firmă pot fi achizitionate de la piată sau de la necunoscuti, care le vând la negru)

Dacă intervine politia, iese cu amenzi, avertismente, cu confiscarea marfurilor, te va obliga sa declari proveniența lor, astfel vei fi nevoit să iti tradezi complicele, care are probabil cazier pentru furt, înselaciune etc

| nevermatch a răspuns (pentru floresdemayo):

Bună, regulile astea se aplică doar între profesioniști și consumatori, nu între orice cumpărător și vânzător.

| floresdemayo a răspuns (pentru nevermatch):

Se pot aplica oricând. Sunt reguli de bun-simț.

| Andreitudor6 explică (pentru floresdemayo):

In mare parte cred ca nu am furat nimic
Pot sa declar ca hainele sunt luate din târg (fiind vorba între noi un hanorac a fost luat din târg și celalalt luat din alta țară de la un prieten)
Ce mărfuri ca nu mai am un singur hanorac pe lângă cele purtate de mine
Persoana care a cumpărat hanoracele mi-a spus ca le-a purtat și ca acestea îi sunt mici
Consider ca cel puțin putea sa verifice hainele la primirea coletului sau prin pozele pe care i le-am dat

| floresdemayo a răspuns (pentru Andreitudor6):

"Acum toată familia lui ma amenință cu politia pentru înșelăciune"

De ce? Dacă marfa expusă pe siteul X, ai prezentat-o ca fiind originală, iar hanoracele respective sunt însoțite de logo-ul brandului, atunci nu trebuie să te temi de înșelăciune.

Dar, dacă ai vândut produsul ca fiind original, la un preț ridicat, iar acesta e contrafăcut/fake (și de slabă calitate), atunci e înșelăciune.
Marile magazine care vând produsele unui brand, oferă cerificat de garanţie în momentul achiziției, ci şi unul şi care atestă originalitatea produsului.

Tu faci cum crezi. Îți asumi un risc. Și dacă alegi să păstrezi banii (clientul poate reclama la politie, inselăciunea), și dacă alegi să-i inapoiezi (te poți trezi la retur că hainele prezintă defectiuni și nu pot fi vândute mai departe).

| Andreitudor6 explică (pentru floresdemayo):

Ummm... Ce site?
sunt 2 haine una luata din târg și cealaltă de la un prieten din Anglia
Nu e treaba mea ce nume au hainele sau de unde le-am luat
În ziua de astăzi nu mai ai voie sa vinzi 2 haine ca se ia lumea de tine
Originale? Am zis eu ca hainele pe care i le-am dat sunt originale? I-am trimis pozele sa verifice hainele și sa îmi spună daca le mai vrea
Eu sunt magazin sa dau retururi sau certificate de originalitate?
Sunt un om care vinde haine pe care le găsește în târg sau de la alte persoane care vor sa scape de ele
Nu cred ca știi termenul de vânzare ocazionala
Nu am lăsat niciun bon sau alte chestii
Înșelăciune din cauza neatenției lui la calitatea produsului?

| floresdemayo a răspuns (pentru Andreitudor6):

Nu te ambala că nu te ceartă nimeni. happy

Tu ai specificat:
"după ce a primit pachetul a realizat ca acestea sunt fake și își vrea banii înapoi."
Tu ce intelegi de aici? Eu am dedus că clientul se aștepta la haine de firmă, dacă el te acuză că i-ai trimis fake-uri.
Referitor la siteuri, mă gândeam că le-ai pus in vanzare, pe siteuri de vânzări, gen: OLX, Okazii, Facebook etc
Stiam că nu esti proprietar de magazin. A fost doar o comparatie intre tine, un vânzător ocazional, si magazinele care vând haine de firmă. De la cele din urmă, ai niște pretentii, de fapt, ai pretentii si de la primul, dacă e vorba de o sumă enormă.

Faci ce crezi, alegerea iti apartine. Mie imi place să pun capul liniștită pe pernă, atunci când dorm, incât să nu mă macine frământările.
Noapte bună și ție!

| nevermatch a răspuns:

Bună, vei sfârși prin a fi condamnat pentru înșelăciune și tăinuire mai devreme sau mai târziu pentru afacerea asta.

| Andreitudor6 explică (pentru nevermatch):

Ummm...
Dacă îmi dați niște acuzații concrete pe ce am spus pana acum sunt de acord

| nevermatch a răspuns (pentru Andreitudor6):

Buna, daca stii ca vinzi lucruri furate comiti infractiunea de tainuire. daca stii ca vinzi lucruri furate fake si le prezinti drept originale comiti si infractiunea de inselaciune.

| calinm2019 a răspuns:

Cred ca esti un tepar.Si ca o sa iei bataie cat de curand.