| icsbooy a întrebat:

acum ceva ani facusem un cont paypal si stiam sa-l folosesc, acum imi trebuie din nou, mi-am facut alt cont pentru ca l-am uitat pe cel vechi. problema e ca am uitat si cum se foloseste big grin. va rog, imi poate spune cineva care e acel numar care se poate da cuiva sa poata trimite pe contul paypal? si daca se percep taxe atunci cand primesti bani in contul paypal sau cand ii transferi din paypal pe cardul bancar...am citit cate ceva, da nu-mi prea pot da seama big grin, mersi pentru ajutor!

6 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

1. Nu se da niciun numar ci adresa ta de email cu care te-ai inregistrat la PayPal.
Daca iti faci alt cont de PayPal trebuie sa folosesti alta adresa. Daca o folosesti pe cea veche vei intra in procedura de recuperare/schimbare a parolei.

2. Aici taxele percepute de PayPal
https://www.paypal.com/......bin/webscr

3. Nu exista cont de PayPal. Cand inscrii cardul pe PayPal, este folosit contul bancar de la acel card. PayPal nu este p banca deci nu are conturi.

Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru einsteinchen):

Aproape ca ai nimerit-o. "Contul" de PP e de fapt ADRESA DE EMAIL asociata acelui cont.

| einsteinchen a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"si daca se percep taxe atunci cand primesti bani in contul paypal sau cand ii transferi din paypal pe cardul bancar"
Omul crede ca banii intra in contul PayPal si se transfera in contul la care este atasat cardul bancar. Am raspuns pe intelesul lui. Hai sa nu polemizam... te rog!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru einsteinchen):

Daca cineva ii plateste, atunci fix asa e. Banii intra in PP si apoi EL trebuie sa initieze transferul catre contul propriu. Sau sa ii cheltuie. Ideea e ca eu ca sa iti pot trimite tie bani in PP am nevoie de adresa de email asociata contului. Practic, aia e "adresa" de PayPal pe care eu o folosesc ca sa iti trimit bani.

| icsbooy explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci eu trebuie sa trimit adresa de mail pe care am facut contul PP persoanei? iar cand el trimite primesc un mail ca am primit respectiva suma?

| einsteinchen a răspuns (pentru icsbooy):

Exact asa!