Întrebare recomandată | CattanyMihai778 a întrebat:

Salut,am cel putin 20 perechi incaltaminte din piele, cum pot depozita in singuranta ca sa nu se strice in timp?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incaltamintele de piele se pot pastra foarte bine (chiar si peste 10 ani) daca urmezi exact pasii urmatori:
1. Inainte de a fi puse in pastrare, pielea trebuie unsa, ingrasata. Se topeste putin untura de porc, se ia cu o carpa moale pusa pe varful degetului aratator si se freaca bine peste partile de piele.

2. Dupa o zi de inmuiere, se sterge suprafata de piele unsa cu carpa uscata si se lustruieste cu o perie.

3. se inghesuie fortat hartie de ziar in partea de fata a pantofilor, sa stea ca pe calapod.

4. pantofii se pastreaza in incapere uscata, unde se misca putin aerul, la temperatura intre 18-25 grade, fie pe un raft acoperit de praf cu o panza subtire, fie in cutie de carton pe care se aplica gauri de aerisire.

5. Cel putin de doua ori pe an (primavara si toamna) pantofii se scot la aer liber si se aerisesc timp de cateva ore.

Daca sesizam miros de "piele statuta" sau "de mucegai", atunci stergem interiorul pantofilor cu o carpa inmuiata cu spirt sanitar salicitat (o lingurita cu varf de salicil dizolvat in 250ml spirt sanitar).

| CattanyMihai778 explică (pentru Bula):

Ooo super multumesc? dar cum a spus si colegul de sus talpa poate crapa inaintea pieli, aicea ce pot face? sa dau cu spray siliconic ca la cauciuc?

| Bula a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Depinde din ce material este facuta talpa.

Daca talpa este din piele, atunci dai si peste ea cu unsoare, de 2-3 ori, sa se imbibe bine suprafata.

Daca are talpa microporos, atunci nu se deterioreaza singur in timp, poate tine si peste 10 ani, pastrand calitatile.

Daca este din cauciuc vucanizat, atunci intr-adevar se mananca singur dupa 8-10 ani (poate si mai repede, depinde de adaosurile folosite). Nu ai ce-i face, doar sa-i pui alta talpa noua, daca se crapa. Pielea merita pastrata si folosita.

Daca talpa este din alte materiale plastice, atunci nu se stie cat va tine nefolosit, dar daca se deterioreaza in timpul pastrarii, atunci si in acest caz se poate schimba talpa.

| costis a răspuns:

Daca nu sunt expusi la soare (balcon) sau umezeala, rezista. Insa acum talpile nu mai sunt din piele, ci din cauciuc; majoritatea tipurilor se depreciaza in timp. Adica nu mai crapa fata din piele, ci talpa. Deci nu se justifica sa faci stocuri.