| PanaDan a întrebat:

Am fost prins fara bilet recent( imi asum vina). Mi-a fost inmananta o hartie in care se constata ca am circulat fara bilet, continea datele mele de contact, numarul traseului etc. Acei controlori nu mi-au facut proces verbal pe loc din moment ce le-am promis ca voi plati contraventia in 48h, ceea ce am si facut. La ghiseul de bilete, am platit suma de 63 de ron( Ploiesti, PH ), iar in schimb mi s-a acordat un bonulet cu ceva date. Intrebarea mea este:
Acea suprataxa platita se pune ca amenda? Daca da, apare in cazierul judiciar? Tin sa mentionez ca sunt minor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suprataxa nu este amenda. Se poate sa nu fii amendat, daca n-au facut proces-verbal de contraventie.
Si contraventiile nu se inscriu in cazierul judiciar, in acesta se inscriu doar pedepsele penale definitive, pronuntate de instantele de judecata in urma unor procese penale.

| PanaDan explică (pentru Ioandelasal):

Prin urmare, daca am platit, nu se mai face proces-verbal de contraventie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PanaDan):

Ai platit ceva in afara de suprataxa? Nu trebuia sa platesti vreo amenda, fara proces-verbal de contraventie.

| PanaDan explică (pentru Ioandelasal):

Nu. Dupa cum am spus, doar am mers la un ghiseu de bilete si am inmanat acel document pe care l-am primit. In schimb, mi-a fost data o foaie mica de hartie pe care scrie: " bilet suprataxa" si suma de 63 de RON.
Prin urmare, in afara de undeva printr-un birou/o arhiva, nu apare nicaieri aceasta infractiune? Apreciez timpul acordat happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru PanaDan):

Ti-am spus ca nu este infractiune, este doar contraventie si contraventiile nu se inscriu in cazierul judiciar.