| OnlyDga a întrebat:

Salut. Am luat o amenda pentru rovinieta acum ceva vreme.Foaia cu care trebuia să o plătesc nu o mai am, habar n-am pe unde e. Și termenul limită a trecut de foarte mult.Mi-am adus aminte azi de ea. Îmi explicați puțin cum as putea sa o mai plătesc acum și cât ar fi de plătit?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu buletinul in mana mergi la Anaf sau la primarie, unde eplatiti voi impozitele si spui ca vrei sa platesti amenda. Ti se va cere plata integrala.
Ai grija sa pastrezi chitanta, ca risti peste 2-3 ani sa-ti vina acasa Politia sa-ti mai ceara odata plata amenzii, cum s-a intamplat unchiului meu din Bucuresti, noroc ca el este un om pastrator, ca avea chitanta originala si au trebuit sa-l radieze din dosarul cu rai platnici.

| sierra1 a răspuns:

Dacă termenul a trecut, nu te mai agita. Poate s-a pierdut.
Dacă nu, iți vine inștiințare acasă cu tot ce vrei să știi

| mihai69 a răspuns:

Îți faci cont pe ghișeul.ro și acolo afli imediat ce taxe și amenzi ai de plătit. Și le și poți plăti pe loc, online.

| OnlyDga explică (pentru mihai69):

Da și unde dau să vad ce am de plătit că nu mi arată nimic de genu

| mihai69 a răspuns (pentru OnlyDga):

Vezi pe ANAF - obligații fiscale

| Sophieka a răspuns:

Vei platii amenda integrala... Mergi la biroul de taxe si impozite de pe raza localitatii tale...Te prezinti cu buletinul, spui ca ai o amenda mai veche de platit si te cauta persoana de la birou in baza de date si iti spune ce si cat ai de platit.

Vei primii chitanta pentru plata sau daca mai astepti cateva luni, vei primii executare silita sa platesti de urgenta altfel vei avea probleme judiciare si poti chiar si pierde imobilul pe care ai adresa de buletin.

| carevaescu a răspuns:

Te duci la sectia de taxe si impozite si daca dai peste un angajat dragut, te poate ajuta cu cnp-ul

| OnlyDga explică:

Deci pana la urma ar fi grav că am uitat până acum să o plătesc? Pai nu știu. La primărie am platit niște amenzi pentru masina. Merg tot acolo și incerc să întreb?

| OnlyDga explică (pentru OnlyDga):

Și acum cât ar fi de plata?

| Bula a răspuns (pentru OnlyDga):

Daca ai restante de platit, ti se percepe in plus penalizare de 0.4%/zi.