| Cruissa79 a întrebat:

Am o intrebare cam ciudata, dar cred ca poate veti avea un raspuns.Vantul bate din Nord, sud, vest, est, sud-vest etc. Cand va fi mai cald? Cand vantul bate direct din nord sau direct din sud si de ce? Sper ca ma va putea lamuri cineva, va multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie mai cald oricand va bate vantul sau din ce directie o fi.Cel mai cald va fi atunci cand vantul nu bate deloc si vara fiind, in atmosfera sunt vapori de apa.
Acum cateva zile a fost o perioada torida datorita faptului ca in aer au fost vapori de apa si caldura soarelui a fost puternica.Incalzind acei vapori de apa a provocat o canicula extrema dupa cum ai vazut.
Tu doresti un raspuns la intrebarea cand va fi mai cald datorita vantului.Iti spun ca frontul de aer cald poate veni din sud, de exemplu, in Norvegia face o curba si ne bate pe noi din directia Nord-Vest.Deci initial cand vantul bate din directia Sud, dar este posibil ca frontul de aer sa faca un arc de cerc si sa bata la noi in tara sau intr-o regiune anume exact din alte puncte cardinale. Ai inteles ceva? happy

| Cruissa79 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult, m-ai ajutat enorm:*

1 răspuns: