| whyntt a întrebat:

Salut, am o problema legata de electrica
astazi am vrut sa-mi fac un dus am bagat boiler ul in priza in momentu in care am pornit apa am simtit mici furnicaturi, eram incaltat.
M am gandit sa pun picioru jos sa faca masa moment care cand am atins robinetul, m-a aruncat un metru inapoi, am verificat toate firele de la prize si am curent pe impamantare nul+impamantare verificat cu un bec imi aprinde becu, la fel si nul+faza…Insemnand ca am doua faze, una normala si una pe ampamantare, care ar putea fi problema banuiesc o legatura gresita din doze

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bine că te-a aruncat înapoi și nu ai rămas lipit, că ajungeai la morgă. Dacă până acum nu ai avut problema, s-a întâmplat ceva între timp. Cheamă un electrician.

| whyntt explică (pentru sadrian46):

E prima data cand am folosit boileru instalatia e debea facuta de un "electrician"

| umbrax a răspuns (pentru whyntt):

Pai atunci cheama altul, ca sa si dea o a doua parere... Exista posibilitatea ca primul sa si fii treaba de ochii lumii si cv graba sa plece mai repede acasa ca l astepta nevastasa acasa cu micii pe masa

| sadrian46 a răspuns (pentru whyntt):

Mai cheamă-l o dată.

| darrio2007 a răspuns (pentru whyntt):

Daca ai folosit ghlimelele, este clar cat de electrician a fost. Cheama-l sa-ti remedieze problema.
Asa am chemat si eu, un prieten „electrician", sa-mi traga un cablu pentru priza la centrala, inainte sa vina cei cu centrala. In loc sa faca legatura firului in tabloul electric dupa sigurante, a facut-o inainte de sigurante. Cand a umblat baiatul cu centrala la fir, norocul meu si al lui ca avea patentul izolat. El deconectase curentul din sigurante. Ca imi murea in casa si ajungeam la puscarie. Asa ca mare atentie cu „electricienii" astia.

| mihai69 a răspuns:

Boilerul tău NU e legat corect la împământare. În plus, ai un scurt pe undeva și "curge" curent spre carcasă.
Cheamă un electrician autorizat să verifice și remedieze instalația.

| Frank51 a răspuns:

Trăiești periculos, eu nu as fi avut tupeul prostesc să completez conexiunea cu corpul meu, aș fi măsurat în schimb tensiunea pe boiler și pe împământarea din priza unde este boilerul. Totuși dacă te-ai curentat înseamnă că este o problemă cu circuitul de împământare, ori este întrerupt ori nu este conectat la pământ.

| whyntt explică (pentru Frank51):

Sincer, pot sa ii spun din toata inima inspiratie nu tupeu prostesc, stii ca electrciantu debea mi-a facut instalatia prima data am vrut sa intru direct sub dus, da am simtit furnicaturile alea mici, am pus pe cineva si a zis ca nu le simte si am zis poate am avut impresia, ia sa pun picioru jos si sa pun mana pe robinet necrezand ca e asa puternic, daca nu faceam asta acum numai scriam mesaju asta

| Frank51 a răspuns (pentru whyntt):

Ești inconștient. Data viitoare poate te gândești să iei un aparat de măsură, dacă îți place viața.

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Mai nu stiu da imi place ca nu te dai batut happy
Sper sa iti raspunda un electrician.

| GeorgeCazan a răspuns:

Instalația ta nu are împământare. Iar la boilerul tău, împământarea se face prin apă, ceea ce e foarte periculos, chiar mortal. Când dai drumul la apa caldă, practic ai un conductor activ de curent electric.
Obligatoriu să refaci instalația electrica, poate de asta cu cineva autorizat și care știe ce face. Nu il mai chema pe Dorel.
Ieftin nu înseamnă niciodată bun și câteodată ieftin înseamnă să mori.