| George12356456 a întrebat:

Am pe mașina un amplificator și un subwoofer (300 w rms). Nu îmi surâde ideea cu remote așa că am montat un întrerupător pe firul de plus. Întrebarea mea este, de ce după 20 min de utilizare s-a topit întrerupătorul? Ce întrerupător trebuie sa iau sa n-am probleme? Funda urgent!

Răspuns Câştigător
| Catany13 a răspuns:

Salut! Poti monta intrerupatorul pe firul de remote, pe firul de + circula 12v-15v cand statia baga drop in subwoofer iti suge bateria bine de aici s-a topit butonul! Pe firul albastru de remote circula o tensiune constanta de 12v si poti pune linistit un intrerupator de ori ce tip pe el pentru ca, curentul care circula pe acel fir este foarte mic si inofensiv! Sper ca ti-am fost de jutor si sper sa consideri ca merit o funda! P.S: Foloseste cablu de + si - foarte groase sa nu ai probleme cu alimentarea, daca amplificatorul considera ca nu primeste suficient curent intra in protectie! Acel buton pe care l-ai pus tu pe firul de plus este practic un limitator si se incalzeste de la sarcina pe care i-ai pus-o pe umeri!

| George12356456 explică (pentru Catany13):

Inteleg ce spui. Dar eu nu i-am mai pus fir de remote, deoarece am crezut ca merge pus intrerupator pe firul de plus...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat si am recitit intrebarea ta de 2-3 ori, cum sa se topeasca intrerupatorul la doar 300w rms puterea la subwoofer?laughing Cat are acel amplificator?

| George12356456 explică (pentru anonim_4396):

Are 2x45 rms. Da, pur si simplu s-a topit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru George12356456):

Aoleu, subwoofer de 300w rms, si iesiri de 2x45w rms ich, da mai slaba amplificare nu ti-ai gasit.
Da fuga la un electronist, nu iti pot spune ce sa faci mai exact, pentru ca nu stiu cat de calitativa este aparatura folosita in prezent de tine, si risti alte probleme!

| George12356456 explică (pentru anonim_4396):

Funcționează perfect totul, asta e problema, cu întrerupătorul (alpine sunt ambele ).