| Danielpanait a întrebat:

Am si eu o nelamurirehappy, am 2 aparate foto la vanzare pe olx si de curand m-a contactat 1 englez din Uk pe whatsapp. A spus ca e de acord cu pretu si ca vrea sa-l cumpere. Faza e ca eu nu stiu cum merge treaba cu curieru si ce trebuie sa fachappy, a spus sa folosesc curierul dhl si ca imi trimite banii prin banca "wire bank transfer".
Pare putin dubioslaughing
Pot sa-mi iau teapa?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este teapa clasica. Intotdeauna pune ti prima data intrebarea de ce il intereseaza pe un englez sa cumpere ceva din Ro.

Iti zic eu cum va continua discutia. O sa zica ca iti trimite banii in cont si iti va rtrimite o asa zisa dovada cum ca el a facut transferul dar banii sunt blocati de banca lui pana primeste pachetul. El va primi pachetul dar tu sa nu crezi ca vei primi banii vreodata.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu _poți_ să iei țeapă. *SIGUR* o iei!

| relian a răspuns:

Pai nu ai cum lua teapa, tu nu trimiti nimic pana cand nu primesti banii, atat pentru transport cat si pentru ce vinzi.
Daca englezu iti trimite banii, aia tu trebuie sa intrebi la DHL cat costa, apoi spui omului totalul, ala iti trimite banii si aia ar fi in mare.
Chestia este unde trimite banii.Sincer eu nu am inceredere in nici o banca,mai ales ca nu le stii regulile,nu stii ce face englezu,cum anume trimite si cui si ce conditii sunt.

Eu as face tranzactia prin PayPal,iar daca englezu nu vrea,atunci salutal din mers.
Prin PayPal sunt ambii implicati in vanzare/cumparare asigurati,adica nu-ti poate trage teapa si nici tu lui.
PayPal este singura care iti poate garanta ceva,restul,nu stiu eu nu mas baga la rahaturi de genu asta.
De dubios este dubios pentru ca tu nu ai spus nimic,ar fi trebuie sai scrii si sa-i zici ca vrei sa faci tranzactia prin PayPal,iar cand cineva refuza o tranzactie prin Paypal sa fii sigur ca e tapa laughing ma refer la persoane fizice,sau tranzactii intre persoane fizice.
Zic intre persoane fizice,pentru ca sunt si magazine foarte mari si cunoscute care vand produse si nu fac tranzactii prin PayPal,desi acum rar mai vezi asa ceva.
Am vazut mai toate mamrile magazine,firme si asa mai departe accepta plata prin PayPal.
Omu are incredere in PayPal tocmai pentru ca aia garanteaza tranzactia,nimeni nu poate trage teapa

Deci parerea mea este sai propui chestia asta,iar daca el refuza,poate sa zica ca nu are cont si bla bla,atunci salutal din mers.
Intr-adevar sunt destui care n-au cont pe paypal dar englezii nu stiu,la ei nu ar fi problema.
Habar nu am cei banca aia wire bank,de exemplu poate nu ai tu cont acolo,iar daca el nu are cont pe paypal poate sa-si faca,ori poate apela la un prieten care are sau cunostinta.
Eu am cumparat la prieteni si cunostinte prin PayPal de multe ori, adica doara foloseau contul meu, ei plateau cu cardul lor.

Curierul nu-i curier, este vorba de transport, cand vinzi ceva in afara tari trimiti prin posta, asta este singura modalitate.
Tu alegi ce vrei sa faci.

| anonimg a răspuns:

Eu aș scrie admistrației olx și i-aș întreba care este cea mai sigură metodă.

| relian a răspuns (pentru anonimg):

Olex nu se ocupa de tranzactii,ce poate ei sa faca este legat de acest website OLEX de regulile lor,nu cred ca au ei idee ce banci,ce reglui au aia,ori cum e mai sigur sa faci.
Nu se baga zic eu,asta pentru ca daca iese prost pentru tine,dupa te duci la ei si spui ca ei tiau recomandata nu stiu ce banca,ori metoda si dai vina pe eilaughing iar cei de pe Olex nu cred ca au nevoie de asa ceva,unde pui ca le faci reclama proasta dupa,spui si la altii,nu cred ca se baga olez nici sa dea sfaturi de genul asta.
Sau mai stii,dar eu nu mas baga daca ar fi sa administrez eu olex sa dau sfaturi de genul asta.
Sau sigurul sfat ce las da,asta daca ar fi sa ajut ar fi sa le zic tranzactii prin PayPal, dar cum am spus nu cred ca se baga aia sa dea sfaturi despre asa ceva.
Cei de pe olex nu au de unde sti care e cea mai buna metoda, sau daca ar lucra ei cu o banca ceva, acolo da, asta ar fi alta poveste.
Zic asa cum au fost cei de pe Ebay care lucrau cu Paypal, desi sia cum lucreaza impreuna dar sau separat cumva.Asta are mai putina importanta, doara am aratat asa ca exemplu.Cei de pe Ebay asa spuneau, ori sfatuiau sa se faca tranzactiile prin paypal.

| Panamax a răspuns:

Ori plateste in avans prin banca ori ramburs la livrare.
Si eu cumpar di Anglia diferite chestii si le platesc la curier Dhl in momentul in care soseste pachetul.
Englezul ala este vreun romanas pus pe tepe.

| CatalinxR a răspuns:

Buna ziua, poti folosi curierul dhl cu optiunea ramburs si plata transportului la destinata. Contacteaza cumparatorul si propune acest lucru, inclusiv deschiderea coletului la destinatar, lucru care ar fi inclus pentru el in costul transportului. Altfel poti sa iti iei o mare teapa.