| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Urmeaza sa primesc niste bani ($2500-$3000) din US prin wire transfer. Banii aia trebuiesc declarati sau ceva? Am inteles ca o sa sune cei de la banca sa intrebe ce-i cu banii. Cel mai probabil cel care ii pune o sa zica ca au fost pentru niste servicii.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La sumele astea derizorii nu te intreaba nimeni nimic. De regula sumele sub 11.000 Euro nu trezesc interesul nimanui. Problema era daca primeai 2-3 sute de mii, atunci ar fi putut sa te intrebe de sanatate cineva la un moment dat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca au fost trimise de o persoana fizica sau firma si scrie "pentru servicii", atunci este venit impozabil, ca urmare undeva va trebui platite impozitele si taxele aferente (in US sau in Ro).
Daca este cadou din partea cuiva, atunci nu cred ca se impoziteaza nici aici, nici dincolo.

| Garoafe a răspuns (pentru Bula):

Pai si cand suna banca le zic ca pentru servicii, ce urmeaza sa fac mai departe? Banii sunt castigati ca freelancer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit pana acum ca banca sa sune sa intrebe de unde sunt banii, nu e treba loc.

Daca vrei sa fii corect atunci da, trebuie sa declari banii respectivi si sa platesti taxele si impozite aferente lor