| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt clasa a-9-a si am nimerit la un liceu tehnic( electric )unde colectivul lasa de dorit. adica am multi colegi nesimtiti si cocalari. Si vreau sa ma mut la un liceu teoretic. Problema este ca sunt stresat deoarece vreau cu orice pret sa scap de aici. Stiu ca trebuie la sfarsitul anului scolar sa am o medie mare ca sa ma pot muta si stiu ca va trebui sa dau niste diferente. Dar sunt panicat deoarece nu stiu daca mai sunt locuri pe la licee ok si nu stiu cum as putea sa fac rost de loc. Sunt stresat pe tema asta adica am multa energie negativa in mine (mi-e ca nu ma pot muta) Stiu ca nu rezolv nimic daca sunt asa dar sunt foarte nelinistit. Ce as putea face si cum as putea sa fac rost de loc la un liceu.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca transferul sa fie posibil ai nevoie ca:
- media ta generala sa fie mai mare decat a ultimului intrat la acel liceu
- sa ai media 10 la purtare si
- sa dai exmanele de diferenta la materiile specifice rpofilului, unde doresti sa te transferi
Singurul lucru e care il poti face, ca sa fii sigur ca ai sanse sa te transefri, este sa inveti exceptionald e bine si sa ai medii foarte mari, ca sa faci transferul posibil. Evident, invatand si materiile pe care nu le-ai facut pana acum la liceul tau si care sunt cerinta obligatorie si eliminatorie, la liceul unde vrei sa te transferi.