| Gabriel2007 a întrebat:

Salut, am un apartament care n am centrala in el si acuum e frig rau in el, o aeroterma ar putea incalzii macar o camera?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un calorifer electric este mai indicat. Pentru camera in care stai, bineinteles. Factura la curent va fi mare, orice ai alege.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă e foarte mare da. Dar mai bine un calorifer electric.

| dullcat a răspuns:

Buna.Solutia e sa va imbracati mai bine, nu in pijamale scurte asa cum stau unii iarna, sa aveti macar 18 grade.La bucatarie se face oricum mai cald cand gatesti si te misti.In rest, aerul cald va iesi pe sub usi daca acestea nu sunt bune, deci va consuma destul de mult.

| Standt a răspuns (pentru dullcat):

Degeaba se imbraca bine daca inspira aerul rece din camera. Sau o sa-i recomanzi si caciula cu fular la nas?

| dullcat a răspuns (pentru Standt):

Temperatura interioara optima este intre 18-22 de grade.Ba chiar se recomanda sa fie ceva mai rece pentru un somn odihnitor, nu 25-30 de grade cum prefera unii.Chiar si asa, oamenii pot trai bine mersi si cu mai putin de 18, altfel nu ai vedea atatia oameni ai strazii inca fiind in viata.Nasul are capacitatea de a filtra aerul rece, iar probleme apar imediat daca respiri pe gura sau esti copil/om in varsta.Intr-o incapere nu are cum sa se atinga temperatura de afara, mai ales daca traiesti in ea si are usi, ferestre ok.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai bine un calorifer.Dar nici ăla nu va face foarte cald, în condițiile în care în celelalte camere e rece.Aerul condiționat ar fi și el bun alături de calorifer. Oricum factura la curent va fi ridicată.

| carevaescu a răspuns:

Aerotermă în sine va încălzi aerul, dar dacă apartamentul este mare și nu ai o termoizolare bună, vei plăti efectiv degeaba.

Fără termoizolare buna apartamentul pierde căldură mai repede decât debitul aerotermei. Această pierdere se face prin suprafețele apartamentului, deci cu cât este mai mare apartamentul cu atât Este pierderea de căldură mai mare.

Dacă ai spre exemplu o garsonieră de 30 m² construită oarecum recent și cu termoizolare buna atât pe exterior - mai ales la ferestre și ușă - cât și între unități, atunci posibil ca după câteva ore să simți că este cald în casă, ținând cont că vremea actuală este oarecum caldă. Probabil nu va face față aeroterma atunci când este ger afară.

| KovacsB a răspuns:

Este unica solutie.

| Xox0 a răspuns:

Da, dar consuma