| catalin542000 a întrebat:

Salut, as dori sa imi scrieti si mie:

Doua avantaje si doua dezavantaje ale unui contract de comodat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ahlrh a răspuns:

Salut.
Avantajul unui contract de comodat este acela că vă atribuiți în termeni legali niște drepturi și obligații care vă vor fi recunoscute în justiție, dacă veți întâmpina inconveniențe pe parcurs. Un astfel de contract vă poate scuti de cazurile nefericite și neașteptate, deoarece nu puteți știi niciodată cu ce fel de persoană aveți de-a face. Spre exemplu, în lipsa unui contract de comodat, vi se poate cere să plecați mai devreme din locuința închiriată, cu toate că ați stabilit cu totul altceva la închiriere.
Beneficii: aveți sprijin legal în cazul unor situații neașteptate; persoana care vă închiriază bunul își atribuie un set de obligații: precum repararea acestuia, dacă acesta se defectează fără vina dumneavoastră.
Dezavantaje: există probabilitatea ca persoana care vă închiriază bunul în cauză, să nu vă restituie cheltuielile, în cazul în care vă determină să îl reparați din bani proprii; nu prea veți avea drepturi și vă va fi mai dificil să vă apărați în instanță.