| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
As vrea sa ma mut în chirie intr o garsoniera care m ar costa 600-700 de lei chiria!
Undeva la 28m pătrați, cam cât m ar costa întreținerea, sunt student și nu pot face mari extravagante!
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Eu am locuit în anul trei de facultate într-o garsonieră și părinții mei plăteau o sută de euro pe lună chiria și asociația, întreținerea, utilitățile.Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu de zis. Depinde uned garsoniera aia, ce utilitati are, incalzire centralizata, centrala de bloc, de apartament? bloc izolat? lifturi, bloc vechi? ansamblu rezidential? In Bucuresti? In tara... ca poate varia de la 100(200 iarna) -500 lei...

| Adrianxhx explică (pentru suntserios):

Dacă are centrala proprie?
Dacă m-ar duce in 300 de lei pe timp de iarna ar fi bine, sunt blocuri vechi la ce am găsit eu!
Acum sa mi spuneți și despre alte tipuri de centrala și ce costuri sunt iarna la ele!
Mulțumesc!

| Adrianxhx explică (pentru suntserios):

Salut!
În Craiova!
Poți sa mi spui și niște preturi la utilități la ce ai specificat tu? Adică incalzire centralizata, centrala de bloc, de apartament? bloc izolat? Care sunt diferențele de preț pe timp de iarna și care ar fi varianta cea mai ieftina!
La 600-750 de lei pe luna cam tot ce am găsit sunt in blocuri vechi, oricum nu ma deranjează!
Iti mulțumesc!

| suntserios a răspuns (pentru Adrianxhx):

Nu. sorry, nu am idee deloc de preturile din Craiova.

| Frank51 a răspuns:

200 de lei vara, minim 400 lei iarna.

| StoicAnalysis a răspuns:

Am un an de cand stau in chirie tot in garsoniera deci o sa-ti spun exact ce se cheltuie pentru o singura persoana.
Chiria ( 600-700 )
Apa calda+rece ( aprox. 100 )
curentul ( daca ai un laptop, frigider, plita electrica, masina de spalat, cuptor cu microunde si televizor ), undeva la 100-150 de lei. Depinde cat de mult stai in casa.
Caldura ( daca ti se baga apa calda prin calorifere de catre o companie anume, iarna dai undeva la 200-300 de lei pe luna ( doar lunile friguroase ). Daca ai centrala pe gaz, lucrurile se schimba, pentru ca nu mai ai nevoie de plita, si o sa ai in plus o centrala care consuma si aia curent. Deci undeva la 150-200 curentul ( daca esti econom ) si gazul, depinde cat consumi.
Undeva la 1000-1300 de lei pe luna o sa te coste chiria plus utilitati. Poate chiar mai mult in lunile friguroase.

| Adrianxhx explică (pentru StoicAnalysis):

Răspunsul tău super util, mulțumesc!
Dacă as ajunge în 1000 de lei cu tot cu întreținerea ar fi grozav sincerhappy
Și eu tot 600-700 vreau sa dau, și am găsit câte ceva dar nu foarte multe aici în Craiova!
Pai si e mai bine cu centrala cu gaz? laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Adrianxhx):

Eu zic ca iesi mai bine, pentru ca doar tu poti controla fluxul de caldura si de gaz in locuinta. Iarna poti sa stai mai imbracat si sa dormi cu plapuma pe tine, tinand centrala doar la 15-17 grade.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Adrianxhx):

Nu stiu chiriile din Craiova, dar la utilitati cam aproximativ la fel dai peste tot, in afara de Cluj sau alte judete babane cred.

| Adrianxhx explică (pentru StoicAnalysis):

Am înțeles!
Iti mulțumesc frumos pentru informații!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Adrianxhx):

Cu mare placere!

| LaviniuA a răspuns:

Iarna o sa te coste mai mult incalzirea, daca n-ai centrala. 200-300
Curentul sa zicem 40.
Apa in functie de cat folosesti, sa zicem 100-200.

| Drake21 a răspuns:

M ai bine il cumperi in rate si iti ramane tie, vrei sa dai faliment pe viitor

| Adrianxhx explică (pentru Drake21):

Salut!
Sunt student, deci ratele sunt ieșite din discuție pentru mine q