| helpme1 a întrebat:

Salut, aseara am trecut din gresesla pe rosu(ma uitam pe GPS si cand sa virez la stanga era deja rosu, iar langa semafor era amplasat o camera de supraveghere. Asta s-a intamplat in Germania. Ce o sa patesc?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Vei primi acasă o înștiințare de plată a amenzii (și a eventualelor penalizări pentru întârziere - pe poliția germană n-o interesează că Poșta Română se mișcă precum melcu' și are nevoie de juma' de an să care un plic).
Dacă vorbim exclusiv de Germania, atunci s-ar putea să mai primești și ceva puncte de penalizare sau ce mai au ei pe lângă amendă. Dar măcar scapi de penalizări - poșta lor merge „ceas".

| helpme1 explică (pentru mihai69):

Mie imi este frica sa nu imi ridice permisul. Daca stii ceva de asta ar fi mai bine.

| mihai69 a răspuns (pentru helpme1):

Nu am de unde să cunosc prevederile codului rutier german. În România ți-l suspendă pentru vreo lună dacă nu se întâmplă și un accident din cauza aia. La ei - nu știu.
Dar am am găsit asta: http://www.howtogermany.com/pages/traffic-violations.html#redlight
Așadar, ce ai făcut tu te costă 90 € + 1 pct. dacă stopul tocmai se schimbase. Dacă era roșu de peste 2 secunde, te costă 200 € și 2 puncte, plus o lună suspendare.

| PaulStudio a răspuns:

O sa iti vina amenda acasa cu imagini, sau daca se pierde pe drum ai scapat

| helpme1 explică (pentru PaulStudio):

Poate sa imi suspende si permisul?

| PaulStudio a răspuns (pentru helpme1):

Depinde cum este codul rutier in Germania, se poate sa fie si suspendat ca trecerea pe rosu e destul de grava, pe langa neacordarea de prioritate.

Acuma speri la ce e mai bine si sa nu primesti nimic acasa.