| BeaconPants a întrebat:

Salut, ce profil este recomandat la liceu ca sa pot merge la academia de politie?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......-politist/
Da bine inteles ca poti sa te duci la academia de politie sa stii ca nu conteaza ce liceu faci sau ce profil asat nu o sa iti afecteze viitorul importanta e facultatea si bac-ul meiile din liceu nici nu conteaza si dai bac la romana, engleza, geo sau istorie la alegere
https://www.tpu.ro/......au-la-bac/
se pare ca nu conteaza profilul liceului
Liceul militar e cel mai bun. Dar daca vrei sa mergi la un liceu obisnuit, la Filologie e cel mai potrivit pentru ca doar acolo faci mai intens materiile care iti trebuie pentru admitere la politie si anume gramatica limbii romane (se face doar la Filologie), limba engleza si istorie. Cu sportul e mai greu pentru ca faci foarte putin, dar oricum e cam la fel la toate profilele, doar daca nu te duci la profil de sport, dar nu are rost ca atunci ce faci cu restul materiilor? Pentru sport poti sa-ti angajezi un profesor particular eventual in ultimii doi ani de liceu sau doar in ultimul, care sa te pregateasca pentru academie. Succes.
https://www.tpu.ro/......l-mai-bun/
eu as merge pe liceul militar

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indicat este profilul de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admitere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza dar profilul real te avantajeaza la matematica si fizica.

| Satango a răspuns:

Filologie

| AndreiNicolae a răspuns:

Am un prieten care a facut mate-info si a intrat la academie.