| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Daca am schimbat locul de munca, cand se activeaza asigurarea medicala?
Am tot verificat pe site si nu figurez.
Chiar azi am incasat primul salariu de la noul loc de munca.
Cand o sa apar ca sunt asigurat medical? Trebuie sa imi cumpar pastile.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai putea sa îți întrebi angajatorul prima data, sa fii sigur că a înregistrat contractul.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai semnat contractul?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru darrio2007):

Da, tocmai ce am zis.
Daca am spus ca am primit si primul salariu, atunci e logic ca am semnat si contractul. E prima luna, primul salariu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti asigurat din momentul in care contractul de munca e inregistrat in revisal. practic din prima zi de munca

| SuperCoolDude a răspuns (pentru suntserios):

Am tot verificat pe situl cnas si nimic. zice ca nu sunt asigurat. dar am primit azi primul salariu. Ce e de facut?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru suntserios):

Ok mersi!

| suntserios a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Ai putea sa îți întrebi angajatorul prima data, sa fii sigur că a înregistrat contractul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate dura si doua luni sau mai mult, mergi la casa de asigurari cu buletinul si intreaba i, ei au sediul in băneasa.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred
Nu pot întrerupe pastilele astea
Iar de mers la Baneasa, stii si tu ca e drum lung
Mai bine ii sun

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Prin telefon nu rezolvi nimic ca ei trebuie sa iti verifice cardul de sanatate si eventual sa il activeze. Deci neaparat mergi la ei.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Cristi asta obisnueste sa bage lumea in sperieti

am avut o situatie asemanatoare cu nepotul meu.In acel an tocmai ii platisem asigurarea de sanatate.Merg acasa si verific.Surpriza,aparea ca neasigurat, desi banii ajunsese in contul lor. Merg la asistenta lui care dadea retete, nu avea voie sa intrerupa tratamentul.De fata cu mine si cu telefonul dat pe difuzor a sunat la casa de sanatate si problema a fost rezolvata, cardul deblocat.
Eu zic sa suni, dar intreaba si angajatorul.

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Hai sa traiesti fata muntilor!