| Hutzy95 a întrebat:

Salut. În ce consta testul psihologic pentru admiterea la școala de politie? Din câte am auzit marea majoritate a candidaților, chiar doua treimi pica acest test psihologic, iar asta ma sperie. Oare chiar trebuie sa fie sinceri 100% cei ce fac testul psihologic? Oare nu sinceritatea te face sa pici testul?
Sunt și întrebări foarte încurcate, sau propoziții de genul "Nu am noaptea coșmaruri" la care se răspunde cu da sau nu, iar în acest caz ai fi tentat sa spui Nu, dar logic aici un Nu ar fi afirmarea acestei propoziții din câte am înțeles.
Trucuri nu cred ca există, doar sa mergi odihnit la acest test psihologic.
Ce sfaturi îmi puteți da pentru a trece testul psihologic?

4 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Testarea psihologică are două componente de bază: evaluarea aptitudinilor cognitive (raționament, memorie, atenție, abilităţi verbale, orientare spațială, etc.) și evaluarea personalității.

Vezi aici cum sta treaba: https://www.youtube.com/watch?v=SGtIoWSozLk

| Ciprian09 a răspuns:

Se minte la psihologic maxim laughing)
Ideea este sa mergi pana la urma cu ce ai început. daca îți schimbi răspunsurile esti căzut în proporție de 90%. succes, ce pot spune!

| Hutzy95 explică (pentru Ciprian09):

Dar psihologii care te testează nu își dau seama ca tu nu esti sincer în testarea psihologică?

| Ciprian09 a răspuns (pentru Hutzy95):

Dacă nu te "abati de pe carare", cam nu!