| Br3tanicu a întrebat:

Salut,la locul meu de munca ca si sofer pe delivery la un restaurant, lucrez doua zile cu doua libere, dar lucrez 14h pe zi, 56 ore pe saptamana, este legal? In contract scrie 8ore pe zi cu o ora pauza, sambata si duminica liber, astept un raspuns concret

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dar faptul că ai câte 2 zile libere, o fi legal? (intreb și eu pentru o prietenă)

| blackann a răspuns:

Nu esti obligat sa stai 14 daca in contract scrie 8. Nici legal nu este. Merita doar daca te platesc dublu pe orele suplimentare.

| georgenbn a răspuns:

Poti sa cauti pe internet dar stiu ca e legala chestia asta sa lucrezi de exemplu 5 zile si sa ai libere 2