| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si muncesc pe sezon la un hotel 14 ore pe zi fara pauza si fara zile libere, în contract scrie 6 ore pe zi si 2 zile libere pe săptămână. Doresc sa stiu daca este legal acest lucru.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

La fel trebuie răsplătit și patronul respectiv: să lucreze 14 ore/zi fără pauză și fără zile libere. Tu trebuie să anunți ITM-ul din zona respectivă, și cum să prinzi în flagrant un astfel de patron. Fi curajos și nu te teme, că nu ai ce pierde. Ba încă sunt sigur că un astfel de patron nici nu îți plătește contribuțiile cărții de muncă.

| ajutorul3zz a răspuns (pentru anonimg):

Suntem in jur de 10 minori care lucram 12-17 ore/zi, plângerea la itm se poate face sub anonimat?

| anonimg a răspuns (pentru ajutorul3zz):

Da, se poate face sub anonimat. Trebuie doar ca să mergeți la ITM pentru a face plângere. Mergeți măcar 2 sau 3.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti obligat sa muncesti doar atat cat scrie in contract, contractul a fost incheiat cu respectarea prevederilor Codului Muncii privind munca minorilor.
Nu este deloc legal si chiar este interzisa munca unui minor in conditiile descrise de tine, angajatorul incalca flagrant prevederile legale privind munca minorilor.
Conform Codului Muncii, citez:
"ART. 112. (1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
ART. 124. Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară."

| Costel_Constantin_2000 a răspuns:

/: este ilegal sa pui o persoana de peste 16 ani si sub 18 ani sa lucreze mai mult pe 6 ore, nu este legal ca seful tau sa te puna sa faci mai mult peste program in special daca nu este in contract.

| Alex662 a răspuns:

Gândește-te și tu puțin, cum ar putea fi legal asa ceva din moment ce în contractul tău sunt cu totul alte condiții.