| cezargabriel55 a întrebat:

Salut.
Ma plimbam pe strada și dintr-o data am vazut un grup de Jandarmi. Aveau fiecare câte o cagula..si erau echipați foarte bine.
Întrebarea mea este:

*Ei au voie sa umble mascati? Cu cagula si toate alea..nu cred ca jandarmii ar trebui sa poarte asa ceva.
(E legal?)

E foarte tare..nu zic nu, dar cred ca sunt confundați cu mascații sau asa ceva.

Erau Jandarmi..era scris pe echipamentele lor..am văzut bine sa nu credeți altceva.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i legal si au voie sa fie mascati, odata ce erau in misiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e legal

in
HOTĂRÂRE nr. 1.850 din 22 decembrie 2005
privind stabilirea uniformei personalului militar din Jandarmeria Română

ai niste anexe pe undeva
Norma nr. 10
pentru asigurarea cu echipament special

scris si de cagula.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E meci pe stadionul national arena si de aceea erau jandarmi la meciuri pe stadioane se cere ajutorul lor cand suporterii arunca fumigene petarde pe teren, este cupa Romaniei azi Fcsb Ucj

| dullcat a răspuns:

Buna.Atat timp cat purtau echipament, e logic ca erau in timpul serviciului.Nu iese nimeni asa pe strada pentru a atrage gagici.

| J0B0MAT a răspuns:

Cum pana mea să nu aibă voie din moment ce asta le e uniforma?
Erau în misiune undeva cel mai probabil.

| Hyperion7 a răspuns:

Sunt unii jandarmi care lucrează sub anonimat pentru a nu fi expuși unor pericole, altfel spus, ei lucrează în domenii periculoase și trebuie să fie acoperiți.
Cunosc un caz de la mine din liceu.
Un coleg de-al meu tot fuma în curtea școlii și s-a luat in gura cu jandarmii.L-au băgat în duba și după i-au tras capace.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

De ce s-ar complica jandarmeria cu un pusti care se crede tare in gura?

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Probabil din amuzament mai mult laughing

| anonim3248 a răspuns:

Jandarmii au voie să umble așa pe stradă.

| wahaha a răspuns:

Da