| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Salut,maine este ziua mea de nastere si nu vreau sa merg la scoala,ci sa merg cu niste colegi prin oras sa bem, sa mancam ceva.Intrebarea este ce scuza sa gasesc, m-am gandit la o cerere de motivare a absentelor dar nu stiu ce sa scriu la motiv. Va rog fara sa spuneti: du-te la scoala ca e buna.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci iesirea sambata sau duminica si n-ai probleme cu motivarea absentelor.

Deasupra, "cheful" de a chiuli de la ore are repercursiuni: va trebui sa recuperezi orele pierdute, fara explicatii primite la ore de la profesor!

Recuperarea orelor pierdute mi-a fost totdeauna cosmarul, fiindca mai tarziu nu mi-am putut cladi cunostintele, am pierdut firul normal si logic ale materialelor predate mai tarziu.

| Adry05 a răspuns:

Nu poti face tu din aia, doar parintii. Ori ii pui pe ei sa faca, ori iti asumi cate absente iei in ziua respectiva. Poate daca zic colegi ca e ziua ta te lasa unii profesori sa nu-ti puna absenta.

| Bondarel99 a răspuns:

Ai cererile alea standard care sunt câteva pe semestru, nu mai știu. La motiv scrii motive personale ca nu e problema nimănui de ce ai lipsit tu atâta timp cât ai voie sa faci acele cereri.
Și colegii tai pot face același lucru dacă vor.
Serios Acum, din miile de zi pe care le petrecem la școala doar nu ti se face gaura in creier dacă lipsești o zi. laughing))))))
E penibil când spune cineva ca nu poți lipsi o zi. Sa îmi zică unul care a terminat cei 12 ani de școala și care s-a dus zi de zi la ore. Nu se întâmpla absolut nimic. Lipsești și după aia îți motivezi absentele. Dacă nu ai mai mult de 2-3 absente pana acum poți sa nici nu le mai motivezi ca oricum ai voie la 10 nemotivate pe semestru. Nota la purtare se scade la 10 absente nemotivate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deces în familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l mai invatati ma sa lipseasca de la scoala, este elev datoria lui este sa fie prezent la scoala ( exceptie fac zilele in care este bolnav / are probleme ), prietene, du-te la scoala, poti si dupa scoala sa-ti faci ziua.

| Iunix a răspuns:

Adevărul. A fost ziua ta şi nu ai avut chef să-ți pierzi timpul aiurea prin şcoală.

| CosminCD a răspuns:

Poți să-ți serbezi ziua de naștere într-o duminică, fără să cauți motive și să fii stresat. Părerea mea. Dar dacă vrei să faci ziua de naștere în timpul școlii, asumă-ți responsabilitatea și accetpă absențele (fără motive false). Succes! Și La mulți ani fericiti!

| udrescuf a răspuns:

Daca si parinti tai sunt de acort te pot invoi ei la diriginte din cauza unui motiv medical sau ca esti plecat din oras sau mergi la spitatl.

| combativul a răspuns:

Scrie si tu ca esti bolnav sau ca esti plecat din oras

| BucurCristina a răspuns:

Ei o scutire medicala (cum au zis si altii) si rezolvi problema! Totusi puteai sa ti-o faci azi(cu o zi inainte) pentru ca maine poate nu o sa vina toti prietenii tai, fiind zi de scoala.

| Nicolescu_Mircea_1998 a răspuns:

Scutire medicala! Te duci si tu si spui ca te doare stomacul (sau ceva de genul) si scapi usor. Am un prieten care facea asta aproape in fiecare spatamana. happy

| WeakCats a răspuns:

Pai...
Nu cred ca o sa-i scuteasca pe toti colegii cu care ai vrea tu sa mergi in oras.
Spune si tu ca iti este rau sau ca trebuie sa mergi la doctor sau dentist.
Dar eu cred ca e mai distractiv la scoala de ziua ta cu toti colegii