| OtraGheaLa a întrebat:

Salut.Nu stiu cum sa abordez situatia aceasta: deci am pus un anunt pe olx ca doresc angajare cu cazare(in toata tara) bun.M a sunat un domn si mi-a propus cazare, masa, angajare etc.problema este ca sunt 300km intre mine si domnul, faza e ca nu prea am incredere. daca este cineva si face misto? gen ma pune pe drumuri degeaba..Cum sa fac sa fie credul.ce intrebari, garantii sa pun?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Angajare cu cazare, masa ....ca ce?

In alta oridne de idei, daca ai pus anunt ca mergi oriunde in tara, pentru ce te cramponezi acum de 300km?
Ai afirmat ceva si acum bati in retragere, sau nu ai chef de munca?
Cat despre increderea pe care o pretinzi, are 2 capete, acelasi lucru poate spune si cel care iti ofera munca, ca nu poate sa aiba incredere in cineva pe care nu-l cunoaste, dar poate sa te verifice cu Politia, ceea ce este perfect legal, mai ales in munca unde increderea este extrem de importanta, cerandu-ti cazierul cu verificarea de la Politie.

Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Intreaba numele firmei si cauta-i CUI-ul pe internet, adresa si vezi daca figureaza la Registrul Comertului.
De-ar face misto ai scapa doar cu un drum batut degeaba, dar daca e mai grav? E riscant sa mergi singur/a de capul tau fara sa stii concret ce te asteapta, fara sa vina cineva cu tine sa stie exact unde ai ajuns.
Si e cam ciudat ca nu ai avut un interviu fata in fata.

2 răspunsuri:
| ancutsa410 a răspuns:

Intreaba de numele firmei la care te angajeaza...cauta mai multe despre acea firma pe internet.te poti uita si la comentariile anuntului. si cel mai important:fii deschis cu omul respectiv si intreaba-l toate detaliile!