| scosmynnnn a întrebat:

Salut.
Recent mi am cumparat o centrala electrică pe care urmeaza sa o instaleze omul specializat in asa ceva.
Bun, centrala este de 9 kw, iar pentru a plăti mai putin per kw la curent vreau sa-mi bag trifazic(3.80), am inteles ca este mai ieftin kilowatul si se. merită. Tata a tot sunat la enel,a fost la ei si cam dau din umeri, practic ei nici macar nu stiu daca imi pot baga, cat m ar costa etc. si ma tin de 2 saptamani cu raspunsuri de genul sa ne interesam mai departe si va sunam noi. Incompetență totală, in fine. Eu sunt la en3l, vreau sa va intreb pentru cei in cauză, care v ati bagat trifazic ce costuri v a dus, cat a durat. Orice detaliu este binevenit.

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

In 2017 erau peste 3000 lei taxele la enel, pretul pe manopera la firma care executa lucrarea era in jur de 400-500, materialele au un cost variat, aici insemnand ca intra cablul de trifazic, distanta de la stalp pana la bpm.
timp de asteptare dupa birocratia enel 3-4 luni, repet aceste date sunt vechi din 2017.

iar procedura standard este, mergi la enel, soliciti autorizatie, soliciti cota de consum, 10kVA iti ofera cel mai usor si fara alte explicatii, astepti avizele, primesti avizele, cauti o firma specializata care executa lucrarea, firma de obicei intermediaza restul de documentatie cu enel din taxa enelului se platesc unele costuri catre firma respectiva iar tu platesti diferenta, cel putin asa era odata, timp total de asteptare cu timpul pe care il aloca si firma de executie a lucrarii in functie de cat de aglomerati sunt ei, 5 luni.

nu exista diferenta de pret per kwh intre monofazic si trifazic, exista doar diferenta de putere instalata.

stiu ca e un mit care circula de cativa ani in care se spune ca pretul la monofazic pe kwh e mai scump ca la trifazic, dar nu este adevarat.

ca sa ai un pret mai bun per kwh, trebuie sa gasesti un furnizor care ofera un pret mai bun, sa iti faci contract la ei, si eventual sa vezi pe ce intervale orare folosesti tu curent mai mult si sa iti faci abonamentul pe acele intervale orare, de obicei intervalele orare mai ieftine sunt noaptea, iar pe timp de zi e mai scump, presupun ca nu esti bufnita sa activezi noaptea happy

succes.

| scosmynnnn explică (pentru armiaso):

Salut si mersi pentru răspuns. Un vecin care are trifazic (este el mai bun electrician din zona) mi-a spus ca undeva la 3000 de lei ma costă. Deci se pupă cu ce ai spus si tu. Disanta dintre stalp si casa este de 7-8 metri, e chiar lipit de gard.
Acum sa vedem ca o sa sune tata maine la ei sa vedem daca au mai aflat ceva.

| armiaso a răspuns (pentru scosmynnnn):

Depinde ce fir iti pune de pe stalp pana in bpm, dar de la bpm pana la tablou se pune conductor de 6, ai putea pune 5x6 C2XABY 6/1KV, este armat si ofera protectie sporita la intemperii, e 18 lei ML, eu as recomanda sa il pui in copex, desi e protejat, in mod normal il poti pune si in pamant fara copex, dar protejezi protectia happy
sa pui conductor solid nu litat, asta e normativul la instalatie fixa, plus ca iti va fi mai usor la legaturi in siguranta principala, cel litat e o pacoste sa lucrezi cu el la intrarile in siguranta, mai ales daca pui mai multe sunturi.

| scosmynnnn explică (pentru armiaso):

Îți mulțumesc pentru răspunsuri. Chiar mi ai fost de ajutor. O sa revin cu feedback dupa ce termin (sper sa termin)