| Ƨirenia a întrebat:

Sa zicem ca mi-am pierdut telefonul, acesta fiind pe abonament pentru inca 2 ani. Cum as putea proceda? Pot anula abonamentul, nu?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa ceri rezilierea contractului(nu anularea, sunt doua lucruri diferite din punct de vedere juridic). Citeste contractul si vezi cum se face si despagubirea ce va trebui sa o platesti. De asemenea trebuie sa anunti pierderea.

| oOSaritaOo a răspuns:

Cred că îl poţi anula sau poţi merge la cei de unde ai abonamentul şi dacă telefonul tău avea ip, atunci ţi-l poţi găsi. happy

| Ƨirenia explică (pentru oOSaritaOo):

Cred ca avea ip thinking adica nu stiu. Era smartphone si avea si GPS...

| oOSaritaOo a răspuns (pentru Ƨirenia):

Cel mai bine mergi la poliţie şi ei îţi vor da voie să mergi la cei de unde ai telefonul şi să-ţi vezi ip-ul. Sau prima dată mergi la cei de la care ai telefonul şi îi întrebi dacă are ip sau ce îi trebuie să-l localizeze. tongue Baftă!

| LolaLollita a răspuns:

Mergi la cei de la reteaua de telefonie mobila si le spui. Acestia blocheaza cartela respectiva si iti vor da una noua, cu acelasi numar, in continuarea abonamentului.

| victorandrei a răspuns:

Daca ai pierdut telefonul primul lucru suni la informatii de pe alt numar din aceeasi retea si ceri suspendarea temporara a numarului pana iti cumperi alt sim cu acelasi numar.
Din cate stiu dupa IMEI se gaseste telefonul nu dupa IP

| victorandrei a răspuns:

Nu iti anuleaza abonamentul decat daca platesti restul de luni din cei 2 ani. Daca ar merge asa usor toti "ar pierde telefoane"hee hee si tu cred ca nu ai pierdut nimic ca ai inceput cu "sa zicem" laughing

| Ƨirenia explică (pentru victorandrei):

Pai de fapt mi-a fost furat da...

| D3eaa a răspuns:

Buna, eu am fost in situatia de a mi se fura telefonul { din nefericire era cu abonament } in fine am fost la politie si dupa la cei de unde am luat telefonul, ghici ce mi s-a spus laughing : Ne pare rau ca vi s-a furat telefonul dar poftiti {a intins mana in care avea un plic, si ghici ce era ..era o cartela cu exact acelasi numar } a zis ca nu poate ea sa inchida abonamentul pentru un telefon ...ete fleosc ..deci in concluzie nu, nu cred ca poti inchide abonamentul. succes!

| Alin_6165 a răspuns:

Da, se poate dar ai o clauza in contract pe care o vei plati la inchiderea abonamentului.

| DnZ05 a răspuns:

Problema este ca daca anulezi abonamentul va trebui sa il platesti pentru 2 ani...(la Vodafone)

| sebastiann112 a răspuns:

La vodafonetrb sa le platesti toto abonamentul pe 2 ani.Bafta...