| RoLucky a întrebat:

Am 2 zile am fost declarat admins si la traseu dupa ce am luat si sala la Categoria B eu mai am de dat si C si E dar dupa Paste, pana atunci pot circula cu masina? chiar daca inca nu mi sa eliberat permisul?

Astept raspuns doar de la cine cunoaste, mersi! (dau funda)!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana nu ai primit permisul nu il ai. Legea nu face distinctie, citez:
ART. 86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Admitand ca promovarea examenelor s-ar considera ca indeplineste conditia de "poseda" si atunci fapta ar fi contraventie, citez:
"ART. 101.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2)."
Pedeapsa este amenda de la 420 lei la 560 lei. Merita sa risti?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cere o adeverinta provizorie, pana primesti permisul, in caz contrar nu poti circula. Numai bine!

| RoLucky explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la politie si au spus ca nu pot elibera asa ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru RoLucky):

Nu politia elibereaza aceste adeverinte ci Serviciul de permise de conducere.

| RoLucky explică:

Si in cazul in care as fi oprit, ce as putea patii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RoLucky):

Fapta ar constitui infractiunea de conducere fara permis, inchisoare de la 1 an la 5 ani. Te sfatuiesc sa ai rabdare, nu dureaza mult pana il primesti.

| RoLucky explică (pentru Ioandelasal):

Cum sa fac inchisoare, daca am luat sala, am trecut si traseul si figurez cu permis categoria B in baza de date, doar ca nu sa tiparit permisu?laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru RoLucky):

Pana nu ai primit permisul nu il ai. Legea nu face distinctie, citez:
ART. 86.(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Admitand ca promovarea examenelor s-ar considera ca indeplineste conditia de "poseda" si atunci fapta ar fi contraventie, citez:
"ART. 101.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2)."
Pedeapsa este amenda de la 420 lei la 560 lei. Merita sa risti?