| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU.
Am luat de pe OLX o geaca de cateva sute de lei.
Faza e ca la descriere vanzatoarea scria ca este noua,am intrebat-o ca sa ma asigur si a scris ca e noua,fara eticheta ca nu stiu ce blaa. Oricum,ma gandeam...ce naiba sa fac cu eticheta!?
Mie imi trebuie geaca.
In fine, a ajuns ramburs, am platit tot, ajung acasa..si p*l*m ESTE PURTATA!
FRATE,dar,purtata.
Ii scriu mesaj,iar, pe olx, pentru ca nu am numarul ei si nici nu e listat si zice ca e noua, ca a stat in sifonier...insa e clar ca minte! Se vede ca este foarte uzata.
Intrebarea mea acum!
Ce pot face!? Adica am scris in mesaj confirmarea ei ca este nou. Este inselatorie!

23 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se dau sute de mii de tepe pe olx. Toata lumea stie ca ala nu e locul unde sa cumperi ceva scump. Politia nu o sa faca nimic, tu ai primit ceea ce ai comandat, o geaca, asta nu se considera inselaciune, restul e maruntis. Ajung zilnic astfel de plangeri dar politia nu poate face nimic. Data viitoare deschide ochii, cere mai multe poze, cere livrare cu verificare (daca cereai asta nu se ajungea aici).
Ce poti face tu e sa mergi la el acasa sa ii faci scandal sau sa il postezi pe toate grupurile de tepari de pe Facebook si sa il faci de ras.

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Am sunat si la politie...ala mi-a zis sa o contactez, dar, asta nu mai raspunde. Si am doar contul de olx, nu am numar de telefon sau altceva...si a zis sa vin sa ii fac plangere daca nu rezolv cu ea sa ii dau produsul inapoi si ea banii mie.
Ok, dupa plangerea asta...se mai uita cineva la ea?! Sa inteleg ca nu crying

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Plangerile astea de pe OLX sunt la ordinea zilei si politia nu mai face nimic. Si nici nu ar avea ce pentru ca nu se considera inselaciune. Tu ai comandat o geaca si o geaca ai primit, nu are de unde sa stie politia ca nu tu ai murdarit-o. Inselaciune era daca ii plateai in avans si nu iti trimitea nimic sau daca iti punea cartofi in colet in loc de geaca. Din pacate asta e adevarul. Si eu am mai dat de persoane neserioase pe OLX (in sensul in care am trimis colete si nu le-au ridicat si a trebuit sa platesc degeaba transport dus-intors sau cand am comandat ceva si mi s-a trimis ceva foarte putin asemanator), cand cumperi sau vinzi de pe acel site iti asumi un risc de asta zic pe viitor sa ai foarte mare grija cum procedezi cand cumperi ceva asa de scump. Acum s-a intamplat, asta e, poti insista pe la politie daca vrei desi nu are rost...

Si in primul rand uita-te pe colet si vezi numele si adresa. Posteaza pe grupuri de tepari pe Facebook, adminii de acolo ii cam cunosc pe tepari si ii pot gasi foarte usor pe unii. Daca ii gasesti contul de Facebook poti sa ii dai mesaje sau sa ii dea mesaje membrii acelui grup sa o terorizeze pana iti da banii inapoi. Sau sa le dai mesaj tuturor prietenilor din lista ei sa le spui ce a facut, sa o faci de ras laughing

Sau sa faci o plimbare si sa mergi la ea acasa, nu cred ca o sa ii convina sa stie toti vecinii laughing

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Frate...jur,nu ma asteptam la asa ceva, niciodata nu mi s-a intamplat.
Ca sa merg sute de km doar sa urlu la usa si poate atunci cheama ea politia si ma amendeaza aia pentru tulburarea linistii publice...si motorina,mai bine...
Cu politia,stiu, ai dreptate, dar, chiar am primit un rahat de sute de lei...
Parca as vrea sa fac ceva, nu se poate sa ramana asa!
Nu stiu ce dracu' a fost in capul meu, semne au fost...nu mi-a dat numar de telefon desi am insistat.Raspundea din Paste-n Craciun,practic am insistat sa fiu inselat. Ca-mi placea asa de mult si o doream.
Dar,am intrebat si a scris acolo, ESTE NOUA,IMPECABILA,FARA ETICHETA, NU A FOST PURTATA NICIODATA.
Si eu azi desfac si vad ca si o carpa e mai aratoasa!
Clar jupuita, jegoasa la gat, scamosata...
Nu a lasat nici pe colet un numar de telefon, c-as fi sunat-o

Asa, m-a blocat pe OLX si ia-o de unde nu-i!

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Dar macar ai numele si adresa, deci intreaba pe acele grupuri de ea.

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Am numele ei!
Carmen Sohorianu!
Pe olx este SOHO VIBES :-&

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Ai un link cu contul ei de OLX?

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Dracu' mai stie...
M-o fi blocat?!
Ca nu mai vad anunturile ei!

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Intra aici si fa postare cu conversatii cu tot daca ai facut print

https://www.facebook.com/groups/1766332676959126/

| Bondarel99 a răspuns (pentru ibaal):

Din ce oras e?

| ibaal a răspuns (pentru Bondarel99):

Bucuresti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti face nimic!
Este scris mare pe OLX ca tranzactia se face pe propria-ti raspundere!
Mai esti sfatuit sa NU cumperi nimic cu ochii inchisi, mai ales daca nu te poti intalni cu vanzatorul, sa vezi marfa care o cumperi, fiind destui sarlatani, printre oamenii cinstiti.
Cum ai ignorat sfaturile Administratiei forumului OLX, nu ai nimic de facut acum, ca ai facut-o in cunostinta de cauza, riscand ceea ce erai deja avetizat sa nu faci.

| LoveSleep a răspuns:

". oricum, ma gandeam...ce naiba sa fac cu eticheta!?

Mie imi trebuie geaca."

Genial

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vina lor ca santajeaza. Vina este a omului care se lasa usor santajat. Trebuia sa accepti livrare prin curier cu verificare colet. Daca nu putea sa o arunce la gunoi. Si tu ai acceptat sa tranzactionezi cu o pers. dubioasa de pe OLX care nici macar nu ti-a lasat date de contact? Un numar de telefon, un nume, prenume...
A, ca scrie pe coletul primit la posta. Ce sa zic, pana ajungi sa iti recuperezi bani ( daca reusesti ) ea are banii tai.

| ibaal a răspuns:

Am evaluat din greseala!
Am vrut sa pun "folositor" scuze! crying

| Edmonds2342 a răspuns:

Stai liniștit/a. Zi mersi ca nu a fost mai rău și aia e. ai luat teapa. Data viitoare nu mai da bani pe ceva ce nu vezi și probezi înainte, sau măcar cere livrare cu verificare, prin curier. Posta romana nu are livrare cu verificare, și pentru câteva sute de lei ma gandesc ca era ok sa dai ceva mai mulți bani pe curier, cu livrare cu verificare, dar măcar era mai safe.

| ibaal a răspuns (pentru Edmonds2342):

Care-i treaba asta cu verificarea!? Nu am folosit niciodata...de ex, daca vedeam starea jalnica a produsului, clar nu il luam, in cazul ala cine platea transportul...eu sau ea?!straight face

| anonim_4396 explică (pentru ibaal):

Daca refuzi un colet la livrare, curierul intocmeste un act de refuz primire. Apoi trimite coletul catre expeditor si tot el va trebui sa plateasca transportul. Bine, cred ca depinde si de firma de curierat. Fiecare firma cu criterii sale. Si daca te punea sa platesti transport, mai bine minus 15-20 lei decat minus 400 lei sau cat ai platit tu pe acel produs.

| Edmonds2342 a răspuns (pentru ibaal):

Este transportul mai scump, la livrare cu verificare, fata de livrarea standard, dar înainte sa plătești ai dreptul sa verifici starea conținutului din pachet. În cazul în care refuzi, din câte știu eu, nu ești obligat sa plătești nimic.

| pcgps a răspuns:

Plangere la politie si suna la firma de curierat ca sa blocheze banii.

| ibaal a răspuns (pentru pcgps):

Am fost la posta!
Ramburs. Pot face ceva?

| pcgps a răspuns (pentru ibaal):

Sigur! plangere la politie pe numele persoanei din ramburs.

| ibaal a răspuns (pentru pcgps):

Jigodia nu a lasat nimic!
Nu tu numar de telefon,nu nimic!
Si i-am cerut...,nu stiu ce a fost in capul meu,dar,am vorbit doar pe mesagerie. Si eu am mai vandut, dar, am fost corect!
Ce am zis ca dau, aia am dat...
Am intrebat-o daca totul e bine, am mers pe cuvant...