| sonnykid a întrebat:

Am o problema
Inainte aveam windows XP si cand imi bagam niste drivere luate de pe net, imi mergeau... acum, dupa ce am schimbat procesorul, nu mai merg. nu stiu ce au... explicati-mi si mie repede plz ca nu pot sa instalez nimic fara drivere. FUNDA

Răspuns Câştigător
| nobody88 a răspuns:

Oky asta e simplu :

Driverele sunt create exclusiv pentru un anume tip de componeneta

De exemplu un drv pentru o placa video merge pentru placa video respectiva si nu alta

in cazul tau tu daca ai avut procesorul schimbat trebuie sa iei sa cauti si sa instalezi de pe internet driverul specific procesorului respectiv. Daca ai probleme cu asta da un msg pe privat cu componentele calculatorului tau si te ajut eu sa le gasesti iti pot recomanda chiar si cateva programe care sa iti faca cautarea mai simpla si iti recomand o data ce gasesti drvul respectiv sa il faci pe un CD ca sa il ai pentru modificari ulterioare. succes

| robertpaul a răspuns (pentru nobody88):

Nu sunt drivere pentru cpu)))). drivere placa video, motherboard te intereseaza.cand schimbi un procesor, formatezi pcul cel mai bine si iti instalezi driverele apoi.eu formatez dupa ce am schimbat cpu, apoi daca schimb placa video formatez din nou si la fel etc.))))sa fie sistemul curat, sa lucreze biosul smooth)))))

| nobody88 a răspuns (pentru robertpaul):

Eu am explicat sa inteleaga omul, si sa stii si tu nu e necesar sa formatezi doar ca sa elimini niste drivere, a fost doar o explicatie ca sa fie inteles ce are de facut. pe langa asta nu vad ce logica are rspul tau? cu ce ajuta si pe cine?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cel mai bine sa nu mai apara incompatibilitati fai un update cu slimdrivers! Il poti descarca de aici=>http://www.driverupdate.net/

| MarianAsh a răspuns:

Driverele difera de la un sistem de operare la altul, de exemplu sunt rareori cazuri in care poti folosi un driver de windows 2000 pentru windows xp