| DenisCrisan a întrebat:

Am o problema: NU imi merge tastatura cand vreau sa schimb windowsul. Acum vreo 5 minute am vrut sa imi schimb windowsul dar am o problema. Apas F12, imi apare acolo sa selectez de pe ce sa booteze si hopa! Nu merge tastatura, am apasat enter, esc, am apasat pe sageti si nimic. Si daca pornesc windowsul normal merge! Numai cand sa aleg acolo nu merge! Deci ce as putea sa fac sa mearga tastatura in momentul acela, chiar nu stiu ce are si am nevoie sa imi schimb windowsul. Si spun de pe acum, nu vreau sa il duc la vreun specialist pentru ca trebuie sa existe o solutie. Mentionez ca mi s-a mai intamplat asa ceva dar nu stiu cum am rezolvat.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Nu e problema de la tastatura, ea merge dar nu o vede calculatorul. Se-ntampla deoarece nu recunoaste porturile usb cand nu ruleaza sistemul de operare.
Solutie: schimba portul usb pana dai de unul care merge.
Daca nu merge nici unul iti trebuie tastatura pe port ps2. Vezi poza mai jos, ar trebui sa ai astfel de mufa prin spate.
http://www.logitech.com/assets/30795/ps2-keyboard-port.jpg
Poti cumpara una cea mai ieftina cu vreo 30 de lei, sua poti imprumuta de la vreun prieten/vecin.
Bafta

| DenisCrisan explică (pentru CataC):

Tastatura mea e de tip USB. Si merge perfect! Nu am probeleme cu ea, de cand am cumparato merge bine. Pot sa scriu, sa ma joc fara probleme. Nu cred ca nu e recunoscuta atata timp cat merge bine. Dar cand sa ajung la faza aia care am zis-o in intrebare hopa NIMIC

| CataC a răspuns (pentru DenisCrisan):

Mai citeste o data ce am scris mai sus. Nu o recunoaste cand nu ruleaza sistemul de operare! Iti trebuie tastatura pe port PS2 cand instalezi sistem nou, ori cumperi una super'ieftina, ori imprumuti.

5 răspunsuri:
| Craftt a răspuns:

Ai încercat să faci switch-ul din bios?

| DenisCrisan explică (pentru Craftt):

Daca mi-ai explica. cum se face

| DenisCrisan explică:

Multumesc CataC ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi la intrebare, mi-am pus la Pc tastatura veche si acum merge!