| florynflr19 a întrebat:

Am un amplificator mai vechi si s-a rupt condensatorul, in zilele noastre nu se mai gaseste un condensator identic, o doamna mi-a dat alt condensator cu aceleasi caracteristici, dar acesta nou are terminalele scurte si nu ajunge pana la gauri sa pot sa-l lipesc. Intrebarea e cu ce pot sa prelungesc terminalele la condensator sa ajunga la gauri sa poata fi lipit?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Merge orice fir de cupru sau mai multe fire de cupru subtiri rasucite de exemplu dintr-un cablu vechi de alimentare la retea. Daca distanta e mare, trebuie folosite fire cu tot cu izolatie care se da jos numai la capete. Nu stiu ce valoare are condensatorul. Daca e de cateva mii de microfarazi, e bine sa fie cablu mai gros de la 1mm diametru in sus. Daca e mic, de exemplu cateva zeci de microfarazi si tensiune de cateva zeci de volti, merge si un cablu mai subtire.

| florynflr19 explică (pentru halogen001):

Distanta e de 3-4 cm iar condensatorul are 3300 microfarazi si 50 v

| halogen001 a răspuns (pentru florynflr19):

La 3-4 cm merge un fir de 1-2 mm sau mai multe subtiri rasucite care sa fie de 1-2 mm grosime impreuna. E bine sa fie izolate ca sa nu se atinga de alte fire.