| Doareuingeneral09 a întrebat:

Daca la o placa de laptop un condensator s-a rupt se mai aprinde laptopul sau nu?
Specific ca am pierdut condensatorul si nu-i cunosc capacitatea.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate incerca pornirea si fara acel condensator, dar exista riscul unor erori de functionare, cauzate de perturbatiile propagate pe linia respectiva de alimentare.
Daca te pricepi, poti masura tensiunea pe contactele din placa pornita, dupa care montezi un condensator cu tensiune mai mare, de minim 2 ori.
Capacitatea condensatoarelor nu este importanta cu precizie. In calculatoare se folosesc, de obicei, 3 grupuri de capacitate:
- 1-10 uF - se poate monta unul de 4.7 uF
- 10-100 uF - se poate monta unul de 47 uF
- 100-1000 uF - se poate monta unul de 470 uF
Capacitatile mici sunt folosite la circuite cu curenti mici, iar cei mari la curenti mai mari.
Pentru un electronist experimentat, grosimea traseului poate fi un indiciu despre curentul care trece prin el.

Ai mare grija la polaritate, la montare!

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Și dacă e vreunul pentru deparazitare de 10-100 nF?winking

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Sunt putine in laptop-uri, dar na, se poate si asta, insa in acest caz sunt, de regula, paralel cu electrolitice.
Pe mine insa ma ingrijoreaza altceva: daca condensatorul s-a rupt din placa (asta inseamna AMBELE picioare), oare circuitul imprimat nu s-a rupt?

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

De obicei, nu se rupe și traseul de cupru, ci pur și simplu pe placă rămâne „dopul" de cauciuc și terminalele încă lipite. Asta dacă e din ăla care se „înfige"; dacă e din cele SMD... chiar nu știu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se mai aprinde, trebuie sa il duci in servis sa il repare, dar daca ai si pierdut condensatorul de unde vor stii in servis ce valoare avea acel condensator fara schema laptopului? Dar cum l ai pierdut? L -ai dezlipit de pe placă? sau cum ai facut.

| Doareuingeneral09 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am schimbat pasta termoconductoare! Si nu stiu cum am facut

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Doareuingeneral09):

Ce laptop ai ce marcă?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu l ai mai bagat in priză după ce ai pierdut condensatorul? Ca sa vezi se mai aprinde sau nu.

| Doareuingeneral09 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,dar cred ca si cipul video e dus