| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Dacă eu scriu un acord în locul mamei mele și semnez fără sa stie ce se poate întâmpla asica nu cunoaște persoana respectiva semnatura!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faz si uz de fals. Cod Penal Art. 323: "Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată." Falsificarea este prevazuta si ea in Art. 320.

| Nobody04 a răspuns:

Depinde cu ce are legătură acordul. Poți să îți faci probleme falsificând semnătura și alte chestii din astea.
Iar mai apoi, dacă mama ta va afla, va fi dezamăgită de tine și își va pierde constant încrederea în tine. Probabil se va învinovăți că nu e o mamă bună. Probabil că își va spune că a greșit undeva, odată ce tu alegi să faci acest lucru în loc să discuți deschis cu ea. Ar fi mai bine să nu faci asta și dacă acordul acesta înseamnă mult pentru tine, vorbește cu mama ta și spune-i ce îți dorești. Nu pune în "pericol" relația dintre tine și mama ta.

| 0RASPUNS0 explică (pentru Nobody04):

Este un acord pentru un sport...

| Nobody04 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Și de ce nu vorbești cu mama ta? Nu este de acord sau care este problema?