| FlorinDiablo a întrebat:

ma confrunt cu o problema azi am gasit un portofel burdusit cu bani si 2 carduri in el, In el se afla in jur de 5000 euro si vreo cateva zeci de mil. Dilema mea e alta sunt in impas sa ma duc la Politie sau sa pastrez bani.Desi are o suma mare in el ma gandesc ca bani nu sunt munciti, Dar ma rog daca e sa ma duc la polite si spun unde i-am gasit ce suma avea si etc. Daca dupa completarea declaratiei, politistul o anuleaza si pastreza toata suma? Ce ma sfatuiti sa fac sa ii pastrez sau sa ii duc la Politie?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
E alegerea ta daca il pastrezi sau nu, tu-ti stii situatia financiara si cum dormi noaptea.
Daca vrei sa-l returnezi direct proprietarului te poti duce cu cardul la banca, le explici ca ai gasit portofelul cu cardul si alte bunuri si-i rogi sa sune posesorul.
Bafta

16 răspunsuri:
| FlorinDiablo explică:

Nu i-as da unui politist deoarece nu e corect sa isi insuseasca banii doar pentru ca are o functie, In legatura cu situatia financiare pot spune ca sunt ok, insa sa nu fiu absurd si sa refuz categoric o suma pentru care nu am facut nimic pentru ea mia picat din cer pur si simplu.O sa fac in felul urmator ma voi duce la banca si voi solicita titularul contului daca e de etnie roma nu il dau daca e cetatean roman onest il dau, azi ma duc la banca sa vad cum rezolv!

| FlorinDiablo explică:

Am fost azi la banca si functionara mi-a spus foarte plictisita aici nu suntem sectie de politie, datele noastre sunt confidentiale! Desi am primit cateva raspunsuri pertinente nu stiu cui sa ii acord funda, asa ca voi lasa softul TPU sa aleaga el pe cineva.Va Multumesc!

| ombladon a răspuns:

Eu zic sa ii impartim

| Hirako a răspuns:

Dumnezeu a vrut ca tu sa gasesti banii!

Cine castiga in tara asta 5000 de euro si ii poarta pe toti la el? Sunt bani furati, nu munciti.Cel mai bine ar fi sa pastrezi jumatate, iar restul sa ii donezi la copiii din Africa, care mor pentru ca nu au 15 euro pentru medicamente happy

| Hirako a răspuns:

Dumnezeu a vrut ca tu sa gasesti banii! laughing

Cine castiga in tara asta 5000 de euro si ii poarta pe toti la el? Sunt bani furati, nu munciti.Cel mai bine ar fi sa pastrezi jumatate, iar restul sa ii donezi la copiii din Africa, care mor pentru ca nu au 15 euro pentru medicamente happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastreaza-l! Poate banii sunt furati, si nu munciti. Dar daca o sa o ai pe constiinta ii poti duce.

| Xenya a răspuns:

E simplu... daca tu spui ca sunt carduri in el, poti sa mergi la banca si o sa afli numele persoanei respective.Acum este de vazut daca cei de la banca o sa iti dea adresa persoanei pentru a ii inapoia portofelu! felicitari pentru onestitatea ta! happy

| DieBitch a răspuns:

Pastreaza-l!
Nimeni nu ar mai fi atat de corect incat sa o faca, doar in cazul in care e prea gol. Lasa ca nici politisti nu sunt usa de biserica, asa ca... "ce-am gasit al meu sa fie". ( dupa treci pe la biserica, te spovedesti, si-ti iarta Domnu' pacatul, glumesc, a fost parerea mea).

| Vrajeeala a răspuns:

Eu cred ca nu ti-ai luat pastilele...

| FlorinDiablo explică (pentru Vrajeeala):

Eu cred ca esti prea prost, vino dracu sa iti arat banii si portofelul imi ardea sa fac povesti aiurea pe TPU uitete care fundite am si dupa aia vezi ca nu fac mistouri.

| Vrajeeala a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Cred ca mai prost esti tu, tinand cont ca nu stii sa scrii...

| FlorinDiablo explică (pentru Vrajeeala):

Auzi bai deshumatule nu stau sa ma cert cu tine pe TPU, e asa cum zici tu nu ma intereseaza nu mi-am luat nici pastilele, nici nu stiu sa scriu insa ma bucura faptul ca tu esti destept de n-am vazut. Daca e sa iti spun propia mea parere cred ca tu iti dai cu tezla in c... ca nu i-ai gasit tu.Si cu asta am incheiat ori ce fel de comunicare!

| gabytzu22 a răspuns:

Frate lasa-i dracu de bani, sunt ceva bani nu gluma, dar mai bine dui la politie si ramai cu inima impacata, poate proprietarul a muncit pentru acei bani(parintii mwi au muncit 2 ani pentru 12.000 de uro sa ne luam masina si ca au plevat sa-si i-a masina banii erau in geanta la mama, poate ca nenea ala isi cumparat ceva de 4-5000 de euro si i-a bagat in portofel si din greseala a lasat portofelul din mana pentru cateva secunde)..mai bine fa o fapta buna si dui chit ca o nimenresti la un jeg de politist care sa raman el cu banii, dar asta nu conteaza tu ti-ai facut datoria si asta un lucru bun.

| FlorinDiablo explică (pentru gabytzu22):

De ce sa ii dau unui politist care sa ia bani doar pentru ca e militian, mai impacat sunt sa ma distrez eu decat sa ii dau altuia sa se distreze el.

| MihaiesAlex21 a răspuns:

O sa iti dau un sfat care sper sa te ajute.In cazul 1 politistul poate sa fie asa cum ai zis tu anuleaza declaratia si ia toti banii asa cum se intampla in ziua de azi.In cazul 2 politistul poate sa gandeasca ca tine ca nu sunt bani munciti si va derula o ancheta pentru gasirea pagubitulul.In cazul 3 poti pastra banii dar sa stii ca Dumnezeu te va ajuta lafel.In cazul in care dai banii chiar daca politistul ii va lua tu ramai cu inima impacata ca poate pagubitul si-a gasit banii si Dumnezeu iti va da de 10 ori mai mult. Sper ca te-am ajutat.

| Oprea_Gabriel_1975 a răspuns:

Www.bringmeback.ro

Asta ar fi fost o solutie si ai fi intrat direct in contact cu propietarul!

Eu l-as returna! incearca sa-l gasesti dupa card-uri