| MembruNou74763e21 a întrebat:

Problema este așa. Am fost de ceva timp elev la o școală de șoferi și am făcut până acum 4 ore de condus. Am decis să mă retrag pentru faptul că sunt ageamiu la volan și cam enervam pe cei 2 instructori ai mei. Primul la care am fost m-a pasat la cineva care nu știa ce „stofă" de șofat am eurolling on the floor. Când a văzut și ăla mai că-mi trăgea 2 palme fine peste ceafă. Dar nu-l acuz. Prima mea mașină fusese lovită (poate când era alt elev de-al lui la volan) și a trebuit ceva timp până se repara. Semn rău nu-i așa? Probabil instructorul mașinii respective (care avea și mulți elevi) a vrut să dea caietul altui instructor să nu se întâmple și a 2-a oara aceeași nenorocire))))). Nu învinovățesc pe niciun instructor. Sunt praf la condus. Nu am vrut să fac școala de șoferi. La sugestia cuiva din familie, am acceptat, dar cu amar. Am vrut să văd, și regret că am văzut cum sunt. Pentru a 4-a ședință, instructorul al 2-lea nu a vrut să semnez pentru ora de condus, ceva gen pentru că nu era „nicio problemă". Dacă vreau să mă retrag, mai trebuie să semnez pentru ședința aia, care nu era cine știe ce ședință? Am plătit o tranșă de 4 milioane înainte de a face și a 4-a ședință (ar mai fi 5 milioane de plătit), dar nu-mi pasă de banii ăia pierduți. Dă-i încolo. Nu regret. Ar trebui să plătesc ceva la sută din 5 milioane pentru alea 4 ședințe (am plătit 4 milioane înainte de a face prima ședință) pe care le-am făcut, sau să vorbesc cu patronul de la școala respectivă cum s-ar face? Rog, răspuns. Până luni să știu ce să-i zic instructorului nou în caz că m-ar suna. Mulțumesc anticipat. tongue

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, probabil ai dat de instructori inapti, eu am fost dezastru la conduc sa iti spun cateva din peripetiile mele de inceput(poate vezi ca toti am fost dezastre pe roti si o sa iti faci permisu si tu ) Deci, in primele ore de condus m-a scos afara pe camp(ca pe animale) tremuram mai rau ca masina, apoi m-a dus pe oras."Copiaza usor linia borduri" si eu ma uitam ca lipseste o bordura de acolo si trag dreapta. Daca nu apasa ala frana, intram in biserica amandoi laughing. Dupa imi spune iar sa virez la stanga nu am adaptat cum trebuie viteza, si am pus frana exact in curba, ditamai scartu ce l.am luat laughing. Era sa calc 2 babe, am lovit-o in bot o data ca deh, instructoru a zis ca pune el frana si cucu nu a pus laughing. Cu spatele sa parchez eu? neam, nu stiam nimic, m-a luat ma invartit pana le-am invatat.De mers? invatasem, din 50 60 nu o scoteam pe oras, era un opel micut, mi-e dor de masina aia.Acum mi-am luat una mare si masiva, deh ca pentru mine asa.E mult mai mare si mai lunga ca aia de scoala, am doar 2 luni de permis, am lovit-o de 3 ori masina, am bagat in ea vreo 1000 de euro de cand am luat-o, mecanic, si ce am mai cumparat pe la ea.Deci sfatu meu e sa stai linistit, asa e la inceput happy

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i instructorului ca vrei sa te retragi de la scoala de soferi si gata. Nu-ti trebuie minciuni pentru atata lucru.
Inca ceva: este ditamai omul la 18 ani, asa ca, pune mana si invata banii actuali, ca banii vechi si milioanele vechi, au iesit din uz de o gramada de ani.

| QuelQui a răspuns:

Te duci la el, fara stres si ii spui cinstit: Mi-am dat seama ca nu am inclinatii pentru sofat. Va pot confirma asta si instructorii. Din acest motiv, am decis sa ma retrag. Va rog sa intelegeti ca nu vreau sa fiu un pericol pentru trafic, bla, bla, bla. Va multumesc pentru intelegere. happy
Dar e bine sa-i anunti din timp. Altfel, s-ar putea sa-ti mai ceara bani. Nu astepta sa te sune ei.

| MembruNou74763e21 explică (pentru QuelQui):

Ar mai fi și varianta de a amâna pentru o lungă perioadă de timp, după care să reiau... Dacă aș spune asta, pentru că poate ar interveni ceva, ar merge fără să mai plătesc?

| QuelQui a răspuns (pentru MembruNou74763e21):

Daca intrerupi o perioada prea mare, ve trebui sa iei totul de la capat si sa platesti totul.
Gandeste-te bine daca vrei sa sofezi sau nu. Daca merita sa ai canet (degeaba) sau mai bine nu.