| LaGGeR1990 a întrebat:

Sa va spun ce mi s-a intamplat. Astazi am intrat pe internet pe un site de jocuri online. Si cand am apasat sa intru pe site mi-a aparut de la Antivirus-ul meu (Avira) ca am un virus in C nu stiu unde. I-am dat repede Remove si am iesit repede de pe acel site. Arata ca sterge acolo virusul si in 1-2 min l-a sters. I-am dat si eu o scanare cu Antivirus-ul si mergea bine si scana bine si dupa aia a inceput sa scaneze foarte greu. I-am dat End ca nu aveam timp trebuia sa plec undeva. Si dupa cateva ore am revenit acasa si m-am bagat pe Counter Strike. Toate cele bune si m-am jucat cam o juma de ora si mi s-a facut un lag foarte mare(eu am un pc bun facut pe piese ruleaza si Battlefield4...).Am avut vreo zece secunde de lag. Si mi s-a oprit miraculos lagul. Si dintr-o data mi-a aparut in jur de zece bari de internet(nu stiu cum sa explic... era internetul deschid de vreo 10 ori) si am dat repede X. Ce s-a intamplat? Oare am un keylogger in pc de la virusul ala de pe acel site de jocuri? Era un site de jocuri pentru copii. Va rog imi puteti spune ce s-a intamplat? Si dca am un keylogger in pc, cum scap de el?
Cel mai rapid raspuns primeste Funda din toata inima.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Intai schimba porcaria aia de Avira! Dupa care pune un antivirus serios, Kaspersky sau Bitdefender si da o scanare full. Asta daca mai poti, desi ma indoiesc. Daca nu, reinstaleaza windows-ul!

| pbsolver a răspuns:

Tu stii ce-i aia keylogger?
http://en.wikipedia.org/wiki/Keystroke_logging

| Romeo44 a răspuns:

Daca ai probleme cu virusii sau lagul eu zic sa iti reinstalezi windowsul sau sa dai formatare la patitii.Mai formateazati din cand in cand partitiile ca sa eviti orice problema.

| Komarov a răspuns:

Keylogger e un program care monitorizeaza orice tasta pe care o apesi e ceva hidden si tine de pc-ul personal pe ala tu il instalezi site-urile de jocuri online detin anumite servere prin care obtin adresa de IP si infiltreaza in pc-ul tau virusi gen trojan, malware, spyware acel posibil sa ai vreun control in pc de la distanta oricum toate aceste chestii iti mananca pc-ul in continuu pana dai de bluescreen cel mai bine e sa reinstalezi windows-ul complet cu formatare la toate partitiile si pe viitor nu mai folosi nici un site care gazduieste jocuri online o zi buna funda?