| SpikeSpigel a întrebat:

Vreau sa cumpar de pe dedeman niste tevi de metal dar nu stiu sigur ce diametru are.

Dimensiuni Lxl (mm): 30x30
Grosime (mm): 2
eu nu pot sa mi dau deloc seama ce diametru are. Poate sunt eu mai orb si nu vad bine acolo, dar daca stie cineva care dintre cele doua este diametru si poate sa mi spuna va rog.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masoară țevile doar cine vrei sa ti ghicească dimensiunile mamaia?

| SpikeSpigel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vreau sa le iau la comanda

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Si nu stii sa masori? Sau cu ce vrei sa te ajuta m noi? Tu ai in față țeava sau țevile, roaga pe cineva priceput sa ti le măsoare ca altfel ie i ceva nepotrivit.

| SpikeSpigel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu le am in fata, le cumpar de pe internet, deci, mai intreb inca o data, ca vad ca uneori e mai greu. Am copiat ce scrie pe site, dar eu nu vad acolo nimic sa scrie de diametru. am vazut la dimensiuni 30x30mm si ma gandesc si eu asa ca ultimul destept daca ar insemna ca are 3 cm in diametru

| xerxes1 a răspuns:

30/30 sunt tevi patrate.

| SpikeSpigel explică (pentru xerxes1):

Stiu eu, dar ma intereseaza ce diametru, adica cand pun ruleta cat de mari sunt? 3cm sau cat?

| xerxes1 a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Patratul nu are diametru.
Este teava rectangulara.
Cauta teava rotunda daca vrei sa masori diametrul.
Sau la-o balta si repeta clasa a 3-a, dar sa fii mai atent la orele de matematica de data aceasta.