| rpushtiu a întrebat:

Vroiam sa intreb de ce acte am nevoie pentru a aplica la scoala de soferi? Ce imi trebuie sa dau de permis? Sunt nou in treaba asta! Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| BANN3R a răspuns:

Dosarul dumneavoastra pentru scoala de soferi, care va fi depus la secretariatul scolii, trebuie sa contina urmatoarele acte:
Cererea tip
Fisa de scolarizare
Copia actului de identitate
Fisa medicala auto
Avizul psihologic
Cazierul judiciar
Doua fotografii tip permis de conducere
Chitanta de plata a taxei de examinare

Varsta
18 ani, pentru categoria A (motociclete) si B;
16 ani, pentru categoria A1 (mopede).
Candidatii pentru categoria B (autoturisme), se pot inscrie si pot urma orele teoretice de cursuri in scoala de soferi cu trei luni inainte de implinirea acestei varste: prezentarea la examenul cu politia este insa conditionata de implinirea acestei varste.
Sanatate
Candidatul trebuie declarat "Apt medical pentru conducere auto" de catre o institutie medicala autorizata unde va trebui sa completeze o Fisa medicala auto; aceasta presupune trecerea prin mai multe cabinete medicale (Interne, Chirurgie, Oftalmologie etc) si semnatura finala a directorului policlinicii.
Aptitudine psihologica
Cel in cauza trebuie declarat "Apt psihologic pentru conducere auto" de catre un Laborator de psihologie autorizat. Examenul psihologic se face inainte de a incepe scoala de soferi Iasi, deoarece in functie de caracteristicile psihice si de aptitudinile celui examinat, psihologul poate face anumite recomandari.
Cazier
Cazierul judiciar este documentul care atesta ca persoana respectiva nu a fost condamnata pentru savarsirea unor infractiuni.

| rpushtiu explică (pentru BANN3R):

Iti multumesc mult omule! Un raspuns de nota 10! Ma ajutat mult happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai nevoie de buletin, o copie color dupa buletin, cazier judiciar, sa fii sanatos, sa ai bani, si mai ai nevoie de creier!