| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu la cat timp se curata filtrele de apa, la o centrala de apartament (pe gaz). Am una de 8-9 ani si nu au fost curatate niciodata. Si care ar fi semnele ca ar trebui curatate?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista o regula dar macar o data pe an ar trebui. Eu le curat si cand vad ca a fost oprita apa si a revenit. De obicei in aceste situatii, la revenirea apei, vine mal pe instalatie si trebuie curatate.

| Itanul a răspuns (pentru Salontanul):

Vine mal si la mine. Dar instalatorii de pana acum mi-au spus ca nu e nevoie daca... nu sunt probleme. Deci in 8-9 ani, s-a adunat ceva acolo.
Eu nu stiu sa le desfac, trebuie golita apa?
Si ce semne vizibile ar fi ca-s macar partial infundate si trebuie curatate?

| Salontanul a răspuns (pentru Itanul):

Opresti robinetul de intrare a apei in centrala adica robinetul de unde se alimenteaza locuinta sau numai coloana de la care se alimenteaza centrala. Apoi deschizi un robinet de apa calda pentru a scoate presiunea din acea coloana. Pui un lighean sau o oala sub filtru. Apoi rasucesti partea transparenta a filtrului mare. El poate arata asa: https://www.youtube.com/watch?v=0LEQX-d9Flk
Sau asa:
https://www.eradiatoare.ro/......p1416.html
Atentie! In interior exista un tub de plastic de genul:
https://www.romstal.ro/......48879.html
Pe acest cartus se afla 2 garnituri. Sa nu le pierzi. Se curata sub jet de apa cu o perie aspra sau cu una de dinti. Speli si filtru si le montezi la loc. Verifici apoi daca le-ai montat sa nu curga.
Semne vizibile? Scaderea presiunii la robinet si colorarea apei daca ai filtru transparent. Dupa ce ai curatat filtrul desfaci si sitele de la robineti (bucatarie si baie). Eu le desfac cu patentul fara insa a forta.

| Itanul a răspuns (pentru Salontanul):

Am inteles. Numai ca la mine nu arata asa (ca nici unul). Arata ca aici: https://www.youtube.com/watch?v=uo02K7u7dAs la minutul 1:59 pana la 2:03 (spune: in Y pentru a proteja pompele de impuritati). Daca nu sunt astea, inseamna ca nici nu am. Altceva nu am pe tevi, in afara de robinete.

| Itanul a răspuns (pentru Itanul):

Si, am uitat sa-ti spun, sunt pe verticala!

| Salontanul a răspuns (pentru Itanul):

Nu conteaza cum este. Opresti apa, il desfaci si-l cureti sub jet de apa. Daca vrei poti sa-l pui si la inmuiat intr-un vas cu apa si otet. Il lasi 30 minute si apoi il cureti. Succes!

| Itanul a răspuns (pentru Salontanul):

Multam!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am gandit sa-ti arat si cum se curata sita de la robinet:
https://www.youtube.com/watch?v=hivh9Mm-JE8

| Itanul a răspuns (pentru Salontanul):

La robinet le curat in mod curent. Le pot desface chiar cu mana.