| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Ziua mea a fost pe 11 iunie si buletinul a expirat. Am auzit ca se da o amendă daca nu te duci cu 15 zile inainte. Acum cu starile de urgenta si alerta credeti ca voi capata si eu una? Am intentia sa ma duc zilele următoare

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si La mulți ani!
Actele personale care au expirat în starea de urgență trebuie preschimbate până în luna august.
https://www.avocatnet.ro/......ugust.html

| Valentinbaciu2002 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru urare si informatie?

| Salontanul a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Tu i-ai multumit omului? Daca pui semnul intrebarii inseamna ca nu esti sigur ca trebuie sa-i multumesti. Dupa "multumesc" urmeaza intodeauna semnul exclamarii!

| Valentinbaciu2002 explică (pentru Salontanul):

Draga desteptule, nu esti in cunoștință de cauza! Eu am pus un emoticon, iar TPU l-a transformat in semnul intrebarii. Mai de folos ar fi fost sa-mi raspunzi la intrebare!

| Salontanul a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

1. Nu jigni! Invata sa te adresezi civilizat nu ca in Comuna Primitiva! 2. Ti-am spus mai sus si ti-o repet (poate n-ai priceput din prima!): dupa "multumesc" se pune semnul exclamarii nu emoticoane sau semnul intreabarii cum ai si acum. Una din conditiile de trai pe acest site este sa scrii corect gramatical. Nu-ti convine? Poti sa pleci. 3. Ti s-a raspuns la intrebare foarte bine. Ideea era (eu sunt mai batran si am facut scoala cand se facea scoala) sa te invat ceva nou si bun: scrierea corecta. Pacat! Voi tinerii aveti impresia ca le stiti pe toate si lumea incepe cu voi. Nu! Lumea a inceput din vremuri imemoriale si voi mai aveti de invatat. Si eu, ca sunt batran, mai invat cate ceva nou. Exemplu: la 60 de ani am invatat Linux. M-am hotarat ca nu sunt mai prost ca voi tinerii si pot invata si la aceasta varsta. Te rog frumos, ai grija la limbaj si la limba romana!

| Salontanul a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Apropo! Emoticonele pe aici au alta regula. De exemplu asta laughing este format din : ) ) nu ca pe Facebook : ).

| Valentinbaciu2002 explică (pentru Salontanul):

Nu sunt genul de om sa se ia la cearta, mai ales pe internet. Nu pot trece cu vederea faptul ca mi-ai zis "daca nu-ti, convine pleci", nu se zice asa, nu tu esti creatorul acestei platforme. Nu jignesc, insa nu prea e frumos sa te crezi superior doar prin prisma varstei sau alte caracteristici pe care tu le crezi potrivite. Știu si eu regulile gramaticii si nu numai. Suntem on-line, nu e ca si cum dau un examen scris. TOTUSI, sunt mandru de initiativa ta de formare, chiar vreau sa te felicit! Aici nu era cazul, a fost o greseala. Nu vreau sa te superi sau sa te simti intr-un fel atacat, doar mi-am expus pararea despre reactia ta! Zi frumoasa si spor in planurile tale despre care mi-ai vorbit!

| Salontanul a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Iar n-ai inteles bine. Am scris eu undeva ca te dau afara? Este, insa, treaba de logica: "daca nu-ti convine pleci"! Sau esti cumva un martir care te sacrifici sa stai undeva unde nu-ti place? Te rog eu frumos: nu numai sa citesti. Incearca sa si intelegi ce citesti! O zi buna!

| Dana1999 a răspuns:

Te cauta poliția la domiciliu dar nu te amendează

| Silwian a răspuns:

Stai linistit ca nu iei nici o amenda! Nu mai suntem pe vremea comunistilor! Doar atunci luai amenda daca nu ti faceai buletinul la timp!