| anonim_4396 a întrebat:

Am câteva întrebări legate de șomaj. Am picat examenul de bacalaureat în sesiunea I și am depus dosarul la AJOFM. Doamna de acolo mi-a spus să mă reîntorc după sesiunea a II-a. Din păcate, nu am promovat examenul de bacalaureat nici în sesiunea de toamnă. Diploma de bacalaureat e cel mai mare obstacol pentru mine, deoarece doresc să lucrez în domeniul IT și am destule cunoștințe care nu pot fi atestate prin diploma de BAC, dar ăsta e alt capitol din penibila noastră țară. Astăzi am căutat locuri de muncă fără diploma de bacalaureat și am aflat că ANOFM oferă cursuri gratuite de designer web. Întrebarea mea: Unde trebuie să merg mai exact pentru a solicita un astfel de curs și ce trebuie să prezint?

Mulțumesc anticipat!

// Cel mai detaliat răspuns primește fundă!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la AJOFM si acolo afli toate informatiile de care ai nevoie.
Pentru înscrierea la şomaj trebuie sa prezinti urmatoarele acte:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

| domandaniel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu îmi trebuiau detalii privind actele pentru că am precizat că am depus dosarul. Mersi oricum de răspuns!