| alexinho996 a întrebat:

Salutare, am o problema, am primit ceva pe email de la un prieten unde scrie ceva legat de scoala, este un fisier text. il deschid si imi intra in notepad sau in word ( aleg eu asta ) si acolo imi apar semne ciudate sau (YYYYY) in loc sa-mi apara ce mi-a trimis el. va rog spuneti-mi repede cine stie ce problema am. astept raspunsuri. mersi mult, precizez ca fisierul are extensia.ppt

1 răspuns:
| introduaicinumele a răspuns:

.txt este fisierul de text ce se deschide cu notepad...

.ppt este extensia unei prezentari Power Point (deci trebuie sa ai instalat Office in PC sau cel putin un Power Poiunt Viewer) big grin

Iar caracterele alea ciudat iti apar din cauza ca asa citeste notepadul continutul fisierului... daca nu stiai orice fisier merge deschis cu notepad big grin eu il folosesc pentru a editata fisiere. html,.bat,.vbs si d-astea big grin