| 94Lucifer94 a întrebat:

Salutare, aș dori mai exact să știu care ar fi sarcinile unui voluntar major la Crucea Roșie, pentru a ajuta persoanele vulnerabile. Bătrânii ce fel de ajutor primesc? Dar copiii/tinerii?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Uite cateva obligatii ale voluntarului la Crucea rosie si drepturile acestuia:

Drepturi şi obligaţii:
A. Voluntarii Societaţii Naţionale de Cruce Roşie din România au, în principal, următoarele drepturi:
1. să primească sprijin de la reprezentanţii şi structurile relevante de conducere ale organizaţiei;
2. să primească instruirea corespunzatoare pentru a putea să-şi îndeplinească sarcinile sau rolul convenite;
3. să primească legitimaţii de voluntar al SNCRR;
4. să aibă posibilitatea de a alege să devină sau nu membri al SNCRR, conform prevederilor Statutului SNCRR;
5. să primească informaţii corespunzatoare privind activitaţile desfăşurate de SNCRR;
6. să accepte sau să refuze o anumită sarcina, în funcţie de continuţul contractului de voluntariat încheiat.

B. Voluntarii Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România au urmatoarele obligaţii:
1. să recunoască şi să acţioneze în conformitate cu Principiile Fundamentale ale Mişcării Internaţionale de Cruce Roşie şi Semilună Roşie, Statutul şi regulamentele SNCRR;
2. să respecte Regulamentul privind folosirea emblemei şi să prevină folosirea abuzivă a emblemei;
3. să nu solicite şi să nu accepte nici un câştig material sau financiar ca răsplată pentru activitatea lor;
4. să nu se implice în controverse politice, religioase, rasiale sau de alt fel care contravin Principiilor Fundamentale sau poziţiei oficiale a Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România;
5. să nu actioneze împotriva intereselor Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România;
6. să nu influenteze decizii ale Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România, care ar conduce la obţinerea unui căştig financiar în favoarea unei persoane fizice sau juridice faţa de care voluntarul în cauză are anumite interese;
7. să nu folosească apartenenţa sa la SNCRR pentru scopuri personale (politice, ideologice, comerciale);
8. să nu divulge sau să folosească informaţii confidenţiale, fără permisiunea expresă a persoanei relevante din cadrul Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România;
9. să fie disponibili, în caz de urgenţă, conform prevederilor contractului de voluntariat încheiat şi în funcţie de cunoştinţele şi abilităţile pe care le au;
10. să dea dovadă de spirit de echipă şi să colaboreze cu ceilalţi membri, voluntari şi salariaţi ai SNCRR;
11. să respecte şi să protejeze demnitatea beneficiarilor SNCRR şi să dea dovadă de discreţie în legatură cu informaţiile referitoare la aceştia;
12. să raspundă la nevoile beneficiarilor şi să consolideze capacitatea acestora de a face faţă singuri acestor nevoi;
13. să promoveze activităţile SNCRR, scopul specific al programelor în cadrul cărora desfăşoară activitate de voluntariat în faţa persoanelor fizice, autorităţilor şi persoanelor juridice.

C. Societatea Naţională de Cruce Roşie din România are urmatoarele obligaţii faţă de voluntarii săi:
1. să recruteze voluntarii pentru anumite sarcini sau roluri specifice şi bine determinate;
2. să recruteze voluntarii pe baza angajamentului şi a potenţialului acestora;
3. să recruteze voluntarii fără nici o discriminare bazată pe motive de naţionalitate, rasă, sex, credinţe religioase, dizabilităţi, vârstă;
4. să stabilească cu claritate, în cuprinsul contractului de voluntariat, condiţiile în care urmează a se efectua activitatea de voluntariat (timp consacrat activităţii de voluntariat, funcţia sau rolul voluntarului, asigurarea contra riscurilor care decurg din activitatea prestată, relaţiile voluntarului cu salariaţii sau alţi voluntari ai SNCRR);
5. să ofere voluntarilor o instruire adecvată, care să le permită acestora să-şi îndeplinească responsabilitatile, sarcinile sau rolul pentru care au fost recrutaţi ori activităţile de intervenţie în caz de urgenţă la care li se cere să participe;
6. să asigure voluntarilor echipament adecvat pentru sarcinile sau rolul care le-au fost încredinţate;
7. să recunoască meritele voluntarilor, să le acorde premii, ori de cate ori este posibil şi necesar şi să ofere voluntarilor oportunităţi de dezvoltare personală şi profesională;
8. să garanteze ca opiniile şi ideile voluntarilor sunt luate în considerare şi urmate în toate etapele de elaborare, implementare şi evaluare a programului;
9. să ramburseze cheltuielile rezonabile suportate de voluntari pe parcursul executării sarcinilor aprobate;
10. să ofere asigurare corespunzatoare contra riscurilor care pot decurge din activităţile de voluntariat;
11. să garanteze ca activităţile voluntare nu sunt un substitut al muncii salariate;
12. să depună eforturi pentru promovarea colaborării şi a parteneriatelor cu alte organizaţii ale societăţii civile sau persoane juridice publice ori private care încurajează voluntariatul.

Prin voluntariat, Societatea Naţională de Cruce Roşie din România înţelege o activitate care:

-este efectuată de bună voie şi nu din dorinţa de a obţine un avantaj material sau financiar, nici nu este determinată de factori de presiune externi (sociali, economici sau politici);

-este în beneficiul persoanelor şi comunităţilor vulnerabile, în conformitate cu Principiile Fundamentale ale Mişcării Internaţionale de Cruce Roşie şi Semilună Roşie

-este organizată de reprezentanţi autorizati ai Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România.

Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, cu istoricul tau nu te poti inscrie la Crucea Rosie ca voluntar!
Folosesti droguri de 3 ani... si asta este inacceptabil pentru o asemenea munca, pentru ca nimeni nu iti va acorda increderea unei vieti pe mana.

Uite aici ce ai declarat doar 2 luni in urma:
"în 2 August | 94Lucifer94 a întrebat:
Salutare, aș vrea să știu dacă e posibil să faci atac de panică de la prea multă adrenalină. Mi s-a întâmplat să folosesc niște substanțe mult prea puternice față de ce obișnuiam să fumez, inima începe să bată puternic, respirația devine neregulată, restul puteți doar să vă imaginați. Menționez că am o experiență de 3 ani, dar mai mult de 0.05 nu pot fuma la bong. Am pus 0.15 și era să mor. Nu contează dacă am persoane în jurul meu sau sunt într-un spațiu liniștit. Pur și simplu se instalează acel sentiment. Este o sativă și are un puternic efect body-high care nu poate fi controlat. Cât despre efectul celebral, este dominat și diminuat. Pur și simplu vreau să știu dacă adrenalina care se instalează în mine ar putea duce la atac de panică"

| 94Lucifer94 explică (pentru Violleta2022):

Un om poate lăsa viciile și trecutul în spate, contează doar ce-ți propui pentru ziua de mâine. De asemenea cred în responsabilitatea individuală dar și în munca de echipă. Sunt mai mult decât capabil să dovedesc că sunt util. Aș putea face un test anti-drog fără probleme dar chiar nu consider că ar fi necesar atât timp cât nu consum în cadrul sau pe durata unei activități, fie ea și de un an. Oricum stai liniștită, doar pentru că ai această părere nu înseamnă că nu pot încerca și reuși. Atât timp cât nu există informații oficiale despre lucrurile care le fac, practic nu existăwinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Vicile nu dispar niciodata, doar se ascund cu buna stiinta de cel in culpa, dar la primul moment cand persoana respectiva este in dificultate sau stres, viciul isi face din nou aparitia.

| 94Lucifer94 explică (pentru Violleta2022):

Nu și dacă găsești alte metode sau soluții pentru a le combate sau pur și simplu înlocui. Totul ține de o minte deschisă și o voință puternică.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Esti prea mic ca sa intelegi ca NU poti sa-ti invingi aceast viciu, este latent in tine si la disperare sau stress, nu-ti mai pasa ce este bine sau nu, si iei din nou drogul cu pricina.
Aici nu-i vorba de minte deschisa, aici este vorba de cat de slab esti tu fizic si mental, daca nu ai renunat dupa prima folosinta, de ce ai continuat pentru 3 ani?
Ca nu ai o minte deschisa?
Uite ce ai declarat chiar tu :
"...Este o sativă și are un puternic efect body-high care nu poate fi controlat."
Deci, cum sta treaba cu mintea deschisa, o ai sau nu?
Adevarul este ca, NU poti sa rezisti in fata acestei tentatii.

| 94Lucifer94 explică (pentru Violleta2022):

Mă refeream strict la efect că nu putea fi controlat. Odată ce începusem să mă simt rău nu mai puteam face nimic să-mi revin până nu dispărea efectul. Dacă făcusem asta 3 ani a fost pentru că mă simțeam bine să fiu puțin pierdut printre gândurile mele. Și bineînțeles că dacă am văzut că nu e de glumă faptul că nu mai puteam să visez cu ochii deschiși, ca să zic așa, am renunțat la acest obicei care a devenit nociv. De ce să-mi fac rău singur dacă nu e ceva necesar și care nu mă mai ajută.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Imi pare rau, dar tu nu esti stabil psihic, la doar doua luni dupa ce erai sa mori cu cat drog ai bagat in tine... eu nu as da pe nimeni pe mana ta, in special cei cu proleme de sanatate.

Cauta-ti un voluntariat de strans hartiile de pe strazi, sau curatat parcurile, rondurile de flori, ca acolo nu pui viata nimanui in pericol.

| 94Lucifer94 explică (pentru Violleta2022):

Știu că-ți place să-ți dai aere de psiholog, dar n-am nevoie de etichetele tale. Când o să fii tu implicată în astfel de activități de voluntariat doar atunci să sugerezi și altora. Numai bine și pe viitor gândește-te cum să-ți vezi de viața ta și de lucrurile care te privesc strict pe tine. Când o să am nevoie de păreri, o să menționez.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Eu sunt implicata in activitati de voluntariat, de aceea stiu cum fucntioneaza.

Cat priveste nevoile de pareri, poate nu ai realizat pana acum, dar daca nu aveai nevoie de ele, nu-ti postai intrebarea pe TPU (asta ca sa-ti arat ca nici nu constientizezi ceea ce faci).
Ma rog, este problema ta ce viitor iti alegi.
Nu te stresa sa-mi raspunzi, nu mai este cazul!