| Vlad0123 a întrebat:

Deci, cine imi raspunde si raspunsul va fi explicit si detaliat ii dau funda. Vreau o clasificare a fractiilor cu exemple. Le-am cam uitat si nu le gasesc prin caietele de anii trecuti.Clasificare cu fractii periodice, periodice mixte si tot tot toate tipurile de clasificari...

Răspuns Câştigător
| DonAnonymius a răspuns:

Ele pot fi ordinare sau zecimale. Cele ordinare sunt de forma a/b cu a,b aparţinând de Z, cu b nenul. Cele zecimale pot fi finite şi infinite.O fracţie finită : 1, 5 sau 0, 25.Fracţiile infinite pot fi periodice sau neperiodice.Fracţii periodice simple: 0, (3); fracţii periodice mixte : 0, 12(3).Fracţii neperiodice : 0, 12345678910... Până la infinit.

1 răspuns:
| Vlad0123 explică:

Multumesc.