| Marian_Pitigoi_1961 a întrebat:

Salutare TPU, am instalat Winduws 10 Pro x64bit pe SSD de 120Gb, toate bune dar nu-mi vede partiția D care se află separat pe un Hdd ambele fiind pe SATA.Am încercat să remediez problema din gestionare disc dar fără rezultat,partițiile îmi apar acolo dar nu pot modifica nimic la Hdd ca să pot să îl fac să funcționeze ca partiție, mă puteți ajuta? Mulțam frumos

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa te asiguri ca in BIOS se vad ambele discuri (SSD primul, HDD al doilea).
Daca se vad, atunci HDD-ul trebuie sa fie partitionat, iar fiecare partitie trebuie sa fie formatata in format recunoscut de Windows (FAT, FAT32 sau NTFS). Este preferabil sa ai o partitie primara, iar restul partitiilor sa fie extinsa.
Aspectele cu privire la modul de partitionare a HDD le poti vedea la capitolul Disk Management sau cu un program de partitionare (de exemplu: "EaseUS Partition Master" sau altul similar).

| Marian_Pitigoi_1961 explică (pentru Bula):

Ok,mersi mult, s-a rezolvat

1 răspuns: