| newboy a întrebat:

Salutare TPU, am o problema cu PC-ul, l-am lasat aprins timp de o jumatate de ora dupa care mi-a aparut Ecranul Albastru si sa mentionez ca am un PC foarte bun fata de PC-urile precedentetonguerocesor Intel Core i5 3.1 Ghz, Placa video Nvidia GTX 770 si Rami 4GB,nu stiu de ce dar parca la mine este un blestem cu ecranul albastru pur si simplu apare la toate pc-urile care le-am avut,daca ati putea sa ma ajutati cu Ecranu Albastru, sa imi spuneti cum sa rezolv problema ar fi perfect! Vreau sa imi spuneti De ce imi apare ecranu albastru?, cum as putea sa scap de el? si daca pot? sa scap de el sau chiar daca am o componenta stricat? Multumesc!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blue Screen of Death poate aparea de la mai multe cauze. Drivere instalate prost, Ram "rupt", winsowsul este ori obosit ori CD-ul de pa care l-ai bagat este zgariat, etc.
De obicei este greu sa rezolvi asa ceva si eu am dat peste el ceea ce m-a dus la schimarea placi de baza si a procesorului. Sper la tine sa nu fie nevoie, iti recomand sa reinstalezi winsowsul (recomand un alt windows poate o fi de la el) si driverele instalate corect, dupa fiecare instalare finalizata de driver reseteaza PC-ul. Bafta!
P.S: mai asteapta opini eu spun din experienta mea poate alti au alte solutii.

| newboy explică (pentru anonim_4396):

La hardware nu are ce sa fie de vina,poate decat la software
am lasat PC-ul aprins pe youtube si cand am dat click mi-a aparut ecranu albastru,eram speriat cand am vazut,PC nou sa aiba Blue Screen,e PC-ul nou-nout nu are cum,iti si garantez cu mana pe mouse ca PC-ul e nou-nout, l-am cumparat de la Flanco deci la partea Hardware nu ai ce sa ii reprosezi, poate la partea software, am incercat cu avast-ul sa vad vreo problema, Eset-ul mi-a zis ca sunt 49 de probleme in C iar in D vreo 46, nu stiu in care antivirus sa cred

| LDCCristi a răspuns:

Blue screen se numeste si se datoreaza:
1)O piesa hardware defecta
2)Windowsu e de vina si imi da dea blue screen dupa ce ma jucam 2 ore la el, un reset la windows dar sa nu fie copiat.

| newboy explică (pentru LDCCristi):

Varianta 1 e imposibila, PC-ul e nou nout, are chiar 2 luni

| newboy explică (pentru LDCCristi):

Iar 2 o sa fie ultima varianta daca nu ma duc la Flanco ca ma garantie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru newboy):

Frate ia-ti un Windows calumea, acesta pe care il folosesti este stricat. Daca zici ca PC-ul este nou. Iar dupa instalarea noului windows ai grija la instalarea driverelor si gata nu o sa mai ai probleme.

| newboy explică:

Scuzatimi gramatica dar sunt in graba