| hatze a întrebat:

Salutare TPU am si eu o intrebare, ce se intampla cu asa zisa ACTA, ca am auzit si pe facebook si pe la stiri de ea, imi pyteti explica mai bine ce se intampla? daca stiti! dau funda si vot big grin

Răspuns Câştigător
| Lumine a răspuns:

Buna!
ACTA, este o lege care a fost negociata in secret de niste oameni pe care noi NU i-am ales timp de 6 ani.Si Romania a semnat, chiar daca nu a fost la nici una dintre negocieri, iar primul-ministru nici nu a stiu ca am semnat, iar cel care a semnat a spus "suntem intr-o comanie selecta", una in care dictatura domneste.Deci daca aceasta este ratificata de Parlament-ul European, providerii de intrenet iti vor verifica e-mail-uriler si tot ce faci tu pe 'net, dupa care sa dea raportul statului, iar daca vrei sa pleci in alta tara si ai la tine o tableta, autoritatile vor avea dreptul sa sa ti-o controleze.Deci, va fi mai rau ca in comunis, iar toata libertate de care ne-am bucurat, si Inertnet-ul de astazi vor disparea.Dar daa lupta, v-om castiga, semneaza si tu petitia aceasta, trebuie sa fim uniti :
https://secure.avaaz.org/en/eu_save_the_internet_spread/? slideshow

Succes!

| IGM a răspuns (pentru Lumine):

Pai si cand intra in viguare aceasta lege?

| Kanghu a răspuns (pentru IGM):

Daca se aproba, din vara asta. Inca se asteapta decizia Uniunii Europene care va veni in Mai.

20 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Următorul clip ar trebui să te lămurească:

http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/

Bye-Bye! :-h

| Ady3835 a răspuns:

Asculta bine aici si sper sa semnezi si tu petitia http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/

| Kanghu a răspuns:

ACTA este o lege ce va cenzura internetul. Toate fisierele cu drept de autor vor fii sterse, cu alte cuvinte nu vei mai putea downloada jocuri, filme, muzica care au drept de autor. Site-urile de video-streaming precum Vimeo sau Youtube vor fii inchise. Proprietatea intelectual va fi cenzurata, cu alte cuvinte Wikipedia va cadea. Daca vei fii prins cu continut piratat pe un dispozitiv in aeroport/vama, tii se va confisca aparatul si probabil te vei alege cu o amenda. Daca downloadezi fisiere piratate sau cu drept de autor, providerii de internet vor trebuii sa raporteze politiei si te vor aresta. Vei fii supravegheat pentru tot ce faci tu.

Deocamdata situatia sta in felul urmator:

- Majoritatea tarilor din Europa semneaza ACTA(inclusiv Romania).
- Tarile care nu semneaza ACTA, dar totusi apartin Uniunii Europene semneaza automat ACTA
- Australia, Japonia, USA, Canada semneaza ACTA
- In Mexic se discuta aprig despre asta

| Sh0ck a răspuns:

Sunt vreo 2 milioane de oameni care au spus NO ACTA, pana acum.

| EckoTM a răspuns (pentru Sh0ck):

?! cred ca sunt pe putin 5 milioane de romani care spun,, nu acta'' daramite in total...

| BLKZ a răspuns:

Simplu, combaterea piratarii intr-un mod abuziv. creativemonkeyz.ro/2012/02/robotzi-s02-ep-special-acta/

| hellchild a răspuns:

Deci un ca*at! devil

| alexeu998 a răspuns:

Aceast ACTA este o,, regula" de a se inchide toate siteurile de socializare YMSG, FACEBOOK, Etc.Si fara astea nu ai putea trai ideea mea. Deci SPUNE NU ACTA

| Laurentiuuu a răspuns (pentru alexeu998):

Deci in America s`a semnat ACTA
de ce? au twitter, facebook, skype?

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Http://www.facebook.com/events/282081808525126/ detalii aici, gasesti si o petitie pe care o poti semna daca nu esti de acord:) invitati-va cati mai multi prieteni, e cel mai bine.

| AndreitsSza a răspuns:

Jos ACTA eu nu pot sa stau fara pc crying!

| Nike008 a răspuns:

Uita-te aici si o sa intelegi mai exact despre ce este http://www.youtube.com/watch?v=yn7-umK6wUs

| AlYnUsH123 a răspuns:

ACTA inseamna simplu, fara INTERNET, practic fura intimitatea oamenilor...asa ca semnati cat mai multe petiti anti ACTA si daca e nevoie PROTESTAM!

| pr1nc3ssz a răspuns:

Cea mai mare prostie!

| aaaaaaaaaaaaaaay a răspuns:

Nu acta

| Hardy13 a răspuns:

ACTA este o lege de piratare a siteurilor de socializare si a internetului deci spune stoi acta. Acest **** trebuie anulat.

| BlooDPuya a răspuns:

Lucian Acta in principiu vor sa inchida internetul gratuit, cred ca ai auzit de megaupload este un paradis al pirateriei...Ce este pirateria? Simplu Niste filme, muzica luata si data pe gratis cv de genul...asa ca mash bucura dk ai semna petitzia online pentru a nu putea sa inchida netul http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_internet/? fp Ps:AcTa vor sa inchida netu singura sursa de informatzi libere|scuze pentru greseli|Funda Plz

| cosmina_4801 a răspuns:

Http://www.mondonews.ro/......44361.html exista si aici informatii.