| icsbooy a întrebat:

ce parere aveti despre noile versiuni windows 8 si 8.1? sunt cat de cat stabile? "altercatii" cu unele aplicatii? sunt "fragile"? cum se comporta in general, fata de win7 de exemplu, sau batranul XP? merita instalat pe un sistem de 4GB RAM, ATI HD 3400, 256MB dedicata? procesor 2. 0GHz Intel duo centrino? si ce drivere suporta? merg cele de pe win7?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabile sunt. Însă...
Am văzut că sunt mari probleme cu cele care se găsesc pe torenți. Orice din categoria asta merge prost, sub o formă sau alta.
În schimb, cele cinci calaculatoare cu 8 și 8.1 originale rup. Consum mai mic de energie, se încălzesc mai puțin și nu au incompatibilități.

| Doctorfishadi a răspuns:

Pe un astfel de sistem iti recomand xp-ul sp3, eu prefer black edition-ul.Nu am incredere in stabilitatea win 8, pana si 7 mai lasa de dorit din cand in cand la unele functiuni.Nu cred ca 7 sau 8 ar rula prea ok pe un calculator ca al tau, adica ar rula dar nu ca si xp.La tine vad ca ai un procesor mai micut si de aceea zic.Descarca de pe t. orrent xp pirated edition black, este foarte bun.Bafta si daca ai intrebari nu ezita!

| Eclipse a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Xp este un sistem de operare bun. dar in aprilie il vor scoate din functiune, deci. mai bine Windows 7, 8, 8.1.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Eclipse):

Da asa este, un sistem de operare stabil, vechi dar stabil si compatibil cu o gama uriasa de jocuri si soft.Eu am un xp care are interfata de 7 si nu prea are legatura cu Microsoft, deci va fi scos cele normale, black edition pirated va ramane pentru ca nu are key sau legaturi directe cu Microsoft.

| Eclipse a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu este chiar asa, chiar daca ai Windows xp "black edition" el tot va fi scos din functiune, fiindca este tot Xp, producatorii de software, au inceput incetul cu incetul sa scoata platforma Xp pentru programele lor, programele vor functiona doar de la Windows 7 in sus.

| Eclipse a răspuns:

Eu am testat Windows 8 pana la versiunea 8.1 si pot spune, in cazul meu ca 8.1 este mai stabil decat 8, dar problema cea mai mare am avut-o cu activarea, foarte greu gasesti cum sa-l activezi, asa ca am renuntat la el si am ramas la Windows 7, desigur pe langa 7 mai am si Linux. Cu driverele nu am avut probleme, ca si Windows 7 isi descarca din update-uri.

| icsbooy explică:

Xp cred ca mai de graba o sa fie scos cu forta de ei, ca un om de rand nu isi mai permite in ziua de azi, mai ales in Romania sa ia un pc mai performant sa poata procesa macar un sistem de operare cat de cat...si am instalat o data windows 8, nu 8.1 dar l-am dezinstalat intr-o ora, ca nu prea intelegeam nimic din el. avea metro ui, fara sa stiu ca il puteam face su bara de start, clasic.si mi sa parea ca se misca foarte bine. "off-line" fara sa probez youtube, fbk, macar. acum ma gandeam la un 8.1 RTM in romana. si sunt multe pareri. nu prea mai am rabdare, sa pierd timp mereu proband windowsuri. instaland non stop. big grin

| Doctorfishadi a răspuns (pentru icsbooy):

Daca este adevarata chestia cu xp-ul nu o sa il scoata cand zicea domnul de mai sus, compania Microsoft ar suferii enorm daca il scoate asa dintr-o data.Il va scoate in timp, dar cel mai probabil il va scoate prin faptul ca nu mai produc soft pentru el, ci nu il va scoate direct pur si simplu.

| Eclipse a răspuns (pentru icsbooy):

Cu forta este scos de Microsoft asta e clar, dar mai mult in scoate ca se forteze utilizatorii sa treaca pe alta platforma mai noua, dar aici include sa-ti cumperi alte componente, deci. chiar daca nu vrem el tot o sa fie scos, iar din cate [sunt doar simple zvonuri dar cine stie] am auzit ca Windows 9 o sa fie un fel de XP dar cu platforma moderna, ceea ce este foarte interesant. Dar din cate vad, acum a inceput sa capete teren Linux-ul cum ar fi Ubuntu, Kubuntu, Linux Mint, Elementary Os etc. care pot fi alternative foarte bune.