| anonim_4396 a întrebat:

Cand pornesc calculatorul acesta porneste doar pana sa apara chestia cu windowsu care se incarca si isi da restart de fiecare data nu mai pot intra in calculator ce sa fac?

2 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Daca cumva iti apare ca NTRLD is missing, ...reinstaleaza.Daca nu, intra in bios si verifica daca este setat bine first boot device, adica hardul unde ai instalat windowsul. Daca nici asa nu merge, cand porneste el incearca sa-l deschizi in safe mode cu F6. Apasa tasta F6 cand booteaza el pana iti apare un ecran negru pe care-ti scrie cu alb ceva cu SAFE MODE boot sau ceva de genul. Daca a-l deschizi in safe mode a-i poti da restaurare. Succes!

| m5789932 a răspuns:

Mai multe detalii! Ce ai facut ultima data pe calculator, si cum se comporta acesta? de cat timp isi da restart in mod continuu?
Daca e de la software
ai doua solutii:
-sa rezolvi problema cu cd/dvd-ul pe care ai windows-ul
-sau sa reinstalezi windows-ul
Daca e de la hardware
-trebuie sa stii ca daca ai pc-ul de mai multa vreme (cativa ani) si nu a fost desfacut niciodata, atunci e din cauza faptului ca componentele au cam "ruginit" au cam "amortit". Trebuie sa desfaci piesa cu piesa, sa o cureti, si sa le montezi inapoi, bucata cu bucata, si gata.
-sau poti reseta bios-ul, si cred ca o sa-ti mearga, dupa asta. (trebuie sa scoti bateria de pe placa de baza, si sa astepti 1-2minute dupa care o pui la loc)