| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, TPU!

Întrebarea mea este, cât timp trebuie să stea oprit înainte de a-l porni pentru prima data frigiderul fiind nou și transportat prin curier?

Știu că există o perioadă de timp înainte de a-l porni pentru prima dată, dar nu mai știu exact timpul.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ideea este sa stea pus in pozitia finala, pana cand lichidele curg in partea inferioara (lichidul de racire precipitat, uleiul din compresor).
Pentru asta sunt suficiente 2-3 ore, dupa care se regleaza mai putin la temperatura de lucru si se porneste.
Se lasa gol pana ce atinge temperatura reglata si termostatul decupleaza functionarea compresorului (cateva ore).
In acel moment este gata de functionare si se pot pune alimentele in frigider (iarasi dureaza cateva ore pana ce se raceste mancarea la temperatura reglata).
Cand se decupleaza din nou (s-au racit alimentele introduse) se regleaza termostatul la temperatura finala de functionare.
Din acest moment, frigiderul va functiona normal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de temperatura ambientala. Acum, nu e mare fis, ca vine in duba la cald, si tu in casa ai cald, tot cam aia. Mai nasol iarna cand vine in duba neincalzita si el are 5 grade si in casa ai 20. Ii dai drumul repejor, poate face condens si eventual sa pice ceva electronic. In perioada asta, nu e mare fis. Am instalat la vara-mea o combina frigorifica zilele trecute, si i-am dat drumul imediat ce am bagat-o in casa. No problem.

| RxTx a răspuns:

Eu repar electronica de pe la frigidere, eu iti recomand 4 ore.
dar dacă te grăbești rău fă ce vrei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

24 de ore.Așa vei fi sigur că s-a acomodat cu temperatura din locul unde va fi instalat și că după agitația din timpul transportului lichidul de răcire și altele s-au așezat.

| MihaiSpeedster a răspuns:

2-3 ore. Ideea e ca trebuie sa ajunga la temperatura ambientala, adică de la 35 de grade din camion la 24-25 de grade fin casă de la tine. Cred ca 3 ore e suficient, dar citește bine instrucțiunile, s-ar putea sa fie specificat.

| 28cosmin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

M-am uitat în manual și scrie că trebuie să stea 4 ore pornit dar gol și minim 12 ore gol asta pentru congelator în rest nu scrie nimic.

| Nelucojoc a răspuns:

3-4 ore de stat fix!

| 28cosmin a răspuns (pentru Nelucojoc):

Am înțeles. M-am uitat și pe siteul producătorul pe rubrica manuale am introdus modelul dar nu scrie nimic în manual că trebuie să stea fix câteva ore înainte de al porni pentru prima dată. Tot ce am găsit în manual că trebuie să stea 4 ore pornit gol și minim 12 ore asta la partea de congelator.